O 15 proc. więcej bankructw polskich firm niż przed rokiem
W pierwszym półroczu zbankrutowało w Polsce 15 procent firm więcej niż przed rokiem w tym samym czasie. Z danych Euler Hermes wynika, że w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku upadło 418 przedsiębiorstw, podczas gdy rok temu w analogicznym okresie 362.
2017-07-13, 13:01
Posłuchaj
W czerwcu ogłoszono informację o niewypłacalności 71 firm wobec 60 w tym samym miesiącu 2016 roku.
Jeden z autorów raportu, Grzegorz Błachnio zwrócił uwagę na ponowny wzrost bankructw firm budowlanych. W jego ocenie, większa liczba niewypłacalnych firm budowlanych nie powinna być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ostatnie oficjalne dane, według których wartość rynku budowlanego wzrosła, licząc rok do roku o 4,5 proc., a przed rokiem spadła w tym samym czasie o 12,5 proc.
Z raportu wynika poza tym, że dobre wyniki mają firmy produkcyjne związane z eksportem m.in. maszynowym.
Nie zmniejsza się liczba niewypłacalności w hurcie i usługach.
REKLAMA
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w zdecydowanie większej liczbiewojewództw mieliśmy do czynienia ze wzrostem niewypłacalności, niż ze spadkiem. Spadek ich liczby odnotowano w: lubuskim, wielkopolskim i świętokrzyskim.
Gdzie w Polsce bankrutuje najwięcej firm, a gdzie najmniej?
Województwo mazowieckie znajduje na pierwszym miejscu pod względem liczby upadłości w Polsce, co związane jest z największą liczbę zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych.
W roku 2016 zanotowano jednak poprawę sytuacji, spadek liczby postanowień o 12 proc., a przypomnijmy, że w 2015 r. liczba postanowień na Mazowszu wzrosła o 23 proc.
Trzy ważne województwa z dużą liczbą zarejestrowanych podmiotów (śląskie, dolnośląskie, małopolskie) w roku 2016 zanotowały wzrost liczby upadających i objętych restrukturyzacją firm. Znaczną poprawę widzimy w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie liczba bankructw spadła o jedną trzecią.
REKLAMA
Największy wzrost upadłości dotyczy woj. podlaskiego i opolskiego
Największy wzrost upadłości dotyczy woj. podlaskiego (o 86 proc.) i opolskiego (o 75 proc.). Jednak woj. Opolskie nadal pozostaje regionem, gdzie liczba bankructw jest najmniejsza i dotknęła tylko 14 firm.
W roku 2016 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 760, czyli o 2,6 proc. więcej niż w 2015 r.
IAR, awi
REKLAMA
REKLAMA