Wimbledon: Jadwiga Jędrzejowska przetarła szlak Kubotowi. "Ja-Ja", która bała się wygrać

Łukasz Kubot został pierwszym Polakiem w historii, który wygrał najbardziej prestiżowy tenisowy turniej świata. Szlak na londyńskiej trawie przetarła mu jeszcze przed II Wojną Światową legendarna Jadwiga Jędrzejowska. 

2017-07-17, 08:23

Wimbledon: Jadwiga Jędrzejowska przetarła szlak Kubotowi. "Ja-Ja", która bała się wygrać

Posłuchaj

Łukasz Kubot w rozmowie z Cezarym Gurjewem (PR)
+
Dodaj do playlisty

Urodziła się w 1912 roku w Krakowie. Była "skazana" na tenis ziemny - rodzinny dom sąsiadował z kortami AZS-u. W rodzinie Jędrzejowskich nie przelewało się, mała Jadwiga pomagała im podając piłki starszym zawodnikom.

Gdy miała 10 lat, ojciec wystrugał jej z drewna pierwszą rakietę. - Kiedy kładłam się spać, układałam ją pod poduszką, tak jak inne dziewczynki ukochaną lalkę - wspominała po latach.

W wieku 13 lat dołączyła do akademickiego klubu. Początki były trudne. Rywalki odmawiały gry z młodą Jadwigą - tenis uchodził za grę wyższych sfer, przeciwniczki nie chciały stawać na przeciwko córki robotnika. Trenowała głównie z mężczyznami.

"

Jadwiga Jędrzejowska Bałam się wygrać. Potem długo płakałam w szatni 

Jako 20-latka sięgnęła po swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski. Potem dołożyła jeszcze 26. Po ostatni sięgnęła w 1967 roku.

REKLAMA

W 1931 roku Jędrzejowska zadebiutowała na Wimbledonie. Sześć lat później rozegrała najsłynniejszy mecz w karierze. Na londyńskiej trawie doszła do wielkiego finału, gdzie po drugiej stronie siatki stanęła Dorothy Round - Brytyjka, która miała już na koncie tytuł z 1934 roku.

W decydującym, trzecim secie Jędrzejowska prowadziła 4:1 i 30:15. Od tenisowego raju dzieliło ją sześć piłek...

- Bałam się wygrać. Potem długo płakałam w szatni - powiedziała. Za drugie miejsce (w trzeciej partii przegrała 5:7) dostała bon o wartości...3,5 funta. W Polsce została powitana jak bohaterka. W 1936 i 1937 wybrano ją najlepszym sportowcem kraju w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Miała propozycje przejścia na zawodowstwo. Odrzuciła je. - Nie chce stać się manekinem - uzasadniała.

Jedyny tytuł wielkoszlemowy zdobyła w 1939 roku na kortach Rolanda Garrosa - w deblu z Simone Mathieu. Wojna przerwała jej wielką karierę. Przez sześć lat okupacji nie wzięła rakiety do rąk. Na początku Amerykanie chcieli jej pomóc w wyjeździe z kraju. W 1941 r. król Szwecji Gustaw V, jej partner z kortów na Riwierze, przysłał zaproszenie, ale nie skorzystała. Niemcy też proponowali jej wyjazd do Rzeszy. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Łukasz Kubot 1200.jpg
Łukasz Kubot królem Wimbledonu

W Anglii i USA nazywano ją "Jed" lub "Ja-Ja", ze względu na zbyt trudne dla Anglosasów nazwisko. Jeszcze przed wybuchem wojny popłynęła za ocean, sponsorzy zafundowali jej rejs transatlantykiem "Queen Mary". Podczas jednego z meczów wdarła się w kłótnie z dosadnie komentującym Charlesem Chaplinem. Wymiana zdań przerodziła się w przyjaźń ze słynnym komikiem. Korespondowali do śmierci.

Tuż po zakończeniu wojny wyszła za mąż za inżyniera Alfreda Gallerta. Z tenisem była związana do końca życia. Zmarła w 1980 roku w Katowicach. 

Youtube.com

REKLAMA

Osiągnięcia Jadwigi Jędrzejowskiej w turniejach wielkoszlemowych:

Singiel: finał Wimbledonu (1937), mistrzostw USA (1937) i mistrzostw Francji (1939)
Debel: wygrana w mistrzostwach Francji (1939), finał mistrzostw Francji (1936) i mistrzostw USA (1938)
Mikst: finał mistrzostw Francji (1947)

Kuba Czernikiewicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej