Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. "Filozofia jest daleka od tego, jakie były oczekiwania"
593 placówki weszły do tzw. „sieci szpitali”. Ponad 300 kontrakt z NFZ straciło, będą mogły jednak ubiegać się o nową umowę w konkursie. O zmianach w audycji Społeczny Punkt Widzenia mówiła Maria Ochman, przewodnicząca sekretariatu zdrowia NSZZ "Solidarność".
2017-07-21, 15:02
Posłuchaj
Jak podkreślała gość, związki zawodowe sceptycznie podchodzą do ustawy. – Daje m.in. możliwość również dyrektorom, ministrowi na włączenie do sieci szpitali, które nie znalazły się w niej w drodze ustawowej – mówiła. Maria Ochman zwróciła uwagę, że władze samorządowe, lokalne oraz lokalne społeczności zabiegają o to, by dany szpital do sieci włączyć, często jednak są to placówki np. bez izby przyjęć czy SOR. – Filozofia sieci jest daleka od tego, jakie były oczekiwania, polityka na szczeblu samorządu zadziałała. W wielu powiatach szpital i szkoła są jedynymi miejscami pracy. Pytanie, czy nie powinno się pomyśleć nad reformą samorządową, zmniejszeniem liczby organów właścicielskich dla szpitali – wskazywała.
Gość tłumaczyła, że teraz organów założycielskich szpitale mają 7, co powoduje, że stają się kartą przetargową w polityce. – Skoordynowanie działań takiego szpitala poprzez politykę jest możliwe. Do tej sieci weszło wiele „lazaretów”, które również ze względu na warunki, nie powinny funkcjonować – zaznaczyła. Dodała, że ze względu na ścisłe powiązania samorządu lokalnego z lekarzami mamy do czynienia z lokalną patologią.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Społeczny punkt widzenia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 21.07.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 11:15
REKLAMA