210. rocznica nadania Konstytucji Księstwa Warszawskiego
Konstytucja Księstwa Warszawskiego - najwyższy akt prawny regulujący podstawy funkcjonowania Księstwa Warszawskiego - nadana została w Dreźnie 22 lipca 1807 przez Napoleona Bonaparte. O znaczeniu tego dokumentu mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Jacek Żurawski.
2017-07-22, 13:59
Posłuchaj
Zasady konstytucji wzorowane były w dużej mierze na ustroju Cesarstwa Francuskiego. Rząd mianowany był i odwoływany przez króla i tylko przed nim odpowiedzialny. Do króla należała inicjatywa ustawodawcza (art. 6), zatwierdzanie ustaw (art. 34) oraz uzupełnianie Konstytucji dekretami (art. 86) i prawo łaski (art. 78).
Jak podkreślił dr Jacek Żurawski, Księstwo Warszawskie było suwerennym państwem i dawało Polakom kolejną nadzieję na niepodległość. – Księstwo Warszawskie było jednak też pewnym rozczarowaniem, ponieważ Napoleon nie używał nazwy „Polska” – zauważył gość.
Dr Żurawski dodał, że Konstytucja Księstwa Warszawskiego zawierała w sobie zwiastun dużych zmian dla ziem polskich. – To tak naprawdę chyba pierwsza nowoczesna konstytucja na naszych ziemiach, oparta na konstytucji francuskiej. Sam Napoleon był bardzo dobrym prawnikiem – wyjaśnił.
Księstwo Warszawskie nie miało odrębnej dyplomacji, polityka zagraniczna należała do uprawnień Ministra Spraw Zagranicznych Saksonii. W Warszawie przebywał stały rezydent (przedstawiciel) Francji, faktycznie kontrolujący polskie władze. Armia Księstwa podlegała zwierzchnictwu francuskiemu, część oddziałów Napoleon wysłał do walki w Hiszpanii.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jędrzej Lipski.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
REKLAMA
Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 22.07.17
Godzina emisji: 13:31
REKLAMA