Przedawnienia roszczeń: o tych terminach lepiej pamiętać

Niektóre z roszczeń, o czym nie wszyscy wiedzą, przedawniają się dopiero po 20 latach, a to oznacza, że możliwe jest uzyskanie odszkodowania za wypadek nawet sprzed kilkunastu.

2017-07-28, 11:43

Przedawnienia roszczeń: o tych terminach lepiej pamiętać
Zbyt wiele czasu na uzyskanie odszkodowania nie mają właściciele uszkodzonych w wypadkach samochodów.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Posłuchaj

O przedawnieniu roszczeń mówili w radiowej Jedynce Aleksander Daszewski z Fundacji Edukacji Ubezpieczeniowej i Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przedawnienie roszczeń to czas, w którym możemy skutecznie, efektywnie ich dochodzić, wyjaśnia Aleksander Daszewski z Fundacji Edukacji Ubezpieczeniowej.

- Mówimy o roszczeniach z umów ubezpieczenia. Tych umów ubezpieczenia mamy wiele rodzajów i w zależności od poszczególnych umów ubezpieczenia mamy różne terminy przedawnienia roszczeń – zwraca uwagę ekspert.

Wyjątki od zasady

Wspomniane terminy przedawnienia rządzą się określonymi w prawie generalnymi zasadami. Od z nich z kolei mamy także i wyjątki, wyjaśnia Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

- Podstawowym terminem jest 3-letni okres przedawnienia. On dotyczy zasadniczo większości umów ubezpieczenia. Wyjątkiem są np. takie, z których pokrywane są szkody na osobie, czyli np. ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Tutaj te okresy mogą być dłuższe – tłumaczy rozmówca Jedynki.

REKLAMA

20-letni okres przedawnienia tylko w przypadku szkód osobowych

A te dłuższe okresy wynoszą co do zasady 20 lat, choć i tu mamy do czynienia z wyjątkami, dodaje mecenas Aleksander Daszewski.

- Przy szkodach osobowych, tam, gdzie dochodzi do naruszenia czynności organizmu i gdzie taka szkoda osobowa jest równolegle traktowana jako przestępstwo, to terminy przedawnienia roszczeń są 20-letnie. Są jeszcze dodatkowe ograniczenia. Ten termin też się nie może skończyć później niż trzy lata od czasu, kiedy dowiemy się o osobie sprawcy. Dla osób małoletnich jest jeszcze dodatkowy ogranicznik. Taka osoba ma dwa lata od uzyskania pełnoletności na to, żeby tych roszczeń dochodzić – tłumaczy ekspert.

Co ważne, 20-letni okres przedawnienia obowiązuje tylko w przypadku szkód osobowych, a zatem zbyt wiele czasu na uzyskanie odszkodowania nie mają np. właściciele  uszkodzonych w wypadkach samochodów.

- Tutaj mamy na skuteczne dochodzenia naszego roszczenia okres 3-letni – mówi Aleksander Daszewski.

REKLAMA

Przepisy wstrzymujące bieg przedawnienia

W kontekście dochodzenia roszczeń  - o czym warto pamiętać - znaczenie mają także przepisy wstrzymujące bieg przedawnienia, dodaje Marcin Jaworski.

- Gdy występujemy np. do zakładu ubezpieczeń z jakimś roszczeniem, to w momencie, w którym zakład udzieli nam odpowiedzi, to od dnia jej otrzymania ten okres liczy się od nowa. Warto też podkreślić, że do przerwania biegu przedawnienia dochodzi w momencie, kiedy ktoś występuje o postępowanie polubowne przy Rzeczniku Finansowym. Właśnie rozpoczęcie tego postępowania przerywa bieg przedawnienia – wyjaśnia rozmówca Jedynki.

Niezależnie od rodzaju szkody, przedawnienie biegnie dopiero od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o tym, jaka firma jest odpowiedzialna za wypłatę odszkodowania.

Elżbieta Mamos, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej