Harcerze z całej Polski oddadzą hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego
Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniach 30 lipca - 2 sierpnia w Warszawie odbędzie się I Zlot Harcerski poświęcony temu wydarzeniu. Będzie on okazją do wyrażenia szacunku dla uczestników zrywu niepodległościowego z 1944 roku, a także do spotkania z żyjącymi powstańcami. Na temat znaczenia i programu zlotu mówili w Polskim Radiu 24 harcerze, którzy wezmą w nim udział.
2017-07-30, 12:00
Posłuchaj
Wielu powstańców warszawskich było harcerzami. Wyznawali wartości, które od początku przyświecają polskiemu harcerstwu – patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość i wolność. Dlatego też tegoroczne obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego połączone zostały z ogólnopolskim zlotem drużyn i zastępów wszystkich organizacji harcerskich z całej Polski.
– W wydarzeniu weźmie udział ok. 500 uczestników. Okazja jest tak wyjątkowa, że warto tu być i myślę, że dlatego tak wiele osób pojawi się w Warszawie. Należy również zaznaczyć, że jest to jedyny zlot harcerski z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – powiedziała Barbara Sobieska ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej
Maria Binkiewicz ze Skautów Europy przyznała, że współpraca przy organizacji zlotu związanego z rocznicą tak ważnego wydarzenia, a także integracja z innymi grupami harcerskimi jest czymś, co w mocny sposób zachęca do tego, by wziąć udział w wydarzeniu. – Bardzo ważna będzie obecność samych powstańców, którzy opowiedzą nam swoje wojenne historie. Dla młodych ludzi, chcących kultywować pamięć o powstaniu, styczność z żyjącymi jeszcze uczestnikami ma kluczowe znaczenie – dodała harcerka.
REKLAMA
Sama chęć brania udziału w zlocie, a także upamiętnianie ludzi walczących o niepodległość kraju jest dla harcerzy czymś oczywistym. Jednak Barbara Sobieska zwróciła uwagę, że na harcerzach spoczywa obowiązek niesienia pamięci historycznej. – Z każdym rokiem żyjących powstańców jest coraz mniej i to właśnie my, jako harcerze, powinniśmy być nośnikiem pamięci o ich czynach – wskazała.
Szymon Falaciński z ZHR podkreślił, że jeden z najbardziej znanych oddziałów powstańczych, czyli Batalion „Parasol” składał się niemal w całości z harcerzy. – Były to często dzieci, które rwały się do walki przeciwko okupantowi. Wyznawali te same zasady, jakie obowiązują dzisiaj i pamięć o bohaterach jest często pamięcią o takich samych ludziach, jak my – powiedział.
W kultywowaniu czynów powstańców bardzo ważne znaczenie ma oddanie się tych ludzi swojej służbie – Podobnie jest w naszym przypadku. Zmieniły się oczywiście okoliczności, ale dla współczesnych harcerzy ten aspekt jest fundamentalny – zaznaczył Filip Polczak z ZHR.
Organizatorami zlotu są cztery organizacje harcerskie działające na terenie Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
_____________________
Data emisji: 30.07.2017
Godzina emisji: 11:09
REKLAMA