Zamach w Barcelonie. "Terroryści dopasowują się do realiów"
Minister spraw wewnętrznych Katalonii poinformował, że w zamachu w Barcelonie zginęło 13 osób, a około 50 zostało rannych. Podkreślił, że są to wstępne dane ponieważ wielu rannych odniosło ciężkie obrażenia. W tłum ludzi w centrum miasta wjechała furgonetka. Jej kierowca uciekł. O ataku w audycji Świat w Powiększeniu mówiła dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.
2017-08-17, 20:00
Posłuchaj
Katalońska policja poinformowała, że w związku z zamachem zatrzymała jednego z mężczyzn. Według telewizji RTVE, zatrzymany to Driss Oukabir, który pochodzi z Marsylii, ale mieszka w katalońskiej Gironie. Wcześniej informowano, że to on wypożyczył furgonetkę w jednej z miejscowości pod Barceloną. Drugi z mężczyzn, jak twierdzi portal gazety "La Vanguardia", został zastrzelony przy próbie zatrzymania przez policję. W czasie incydentu ranni zostali policjanci.
Jak wskazywała dr Magdalena El Ghamari, powtarza się metodyka działania, wjeżdżanie w ludzi i targetowanie, czyli wybór miejsca. – Patrząc z czystej metodyki działania grup terrorystycznych, to coś bardzo łatwego do przeprowadzenia. Nie trzeba już porywać ludzi. Ponadto mamy cel propagandowy, cały świat usłyszał o Barcelonie, dojście od razu na pierwsze strony gazet – mówiła.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że analizujemy ataki krótkofalowo, biorąc pod uwagę ostatnie 2-3 lata, tymczasem wjeżdżanie w ludzi było domeną palestyńskich kobiet. – Jak to wszystko posklejamy, sytuacja okaże się bardziej skomplikowana. Organizacje uczą się od siebie, nabywają nowe umiejętności, dopasowują się do obecnych realiów. Teraz terroryzm nie wymaga przesyłu dużej ilości pieniędzy, ani posiadania broni. Inspiracja polega na tym, że wystarczy wsiąść w samochód i wjechać w przystanek – tłumaczyła.
Gość zaznaczyła, że Europa cały czas jest na celowniku, cały czas da się przeprowadzić zamachy. – Nasze poczucie bezpieczeństwa nie może sprowadzać się do tego, że ktoś nam powie, że jest bezpiecznie i tak będzie. To my musimy sami o to zadbać i obserwować sytuację – podsumowała.
REKLAMA
O ataku mówiła również Ewa Wysocka, była korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
Polski Konsulat Generalny w Barcelonie pozostaje w kontakcie w miejscowymi władzami hiszpańskimi. MSZ informuje, że obecnie brak szczegółów co do obywatelstwa ofiar. Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje poszkodowanym w zamachu w Barcelonie i bliskim ofiar ataku. "Tragiczne wiadomości z Barcelony. Znów niewinni ludzie zabici i ranni w zamachu. Żal i współczucie dla Poszkodowanych i ich Bliskich" - napisał na Twitterze.
Do największego zamachu w Hiszpanii doszło w 2004 roku, w pociągach podmiejskich pod Madrytem. W eksplozjach zginęło ponad 190 osób, rannych co najmniej 2 tysiące.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Michał Żakowski.
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 17.08.2017
Godzina emisji: 19:35
Polecane
REKLAMA