Państwo zatrzyma karuzele VAT-owskie? Prokuratorzy mają działać szybko i bezkompromisowo
Prokuratorzy dostali wytyczne, jak prowadzić sprawy dotyczące wyłudzania podatku VAT. Mają działać szybko, sprawnie i bezkompromisowo.
2017-08-18, 13:10
Posłuchaj
Kary bezwzględnego więzienia, zabezpieczenie i konfiskata majątku, przepadek przedsiębiorstwa. Te środki, zgodnie z nowymi wytycznymi wydanymi przez Prokuratora Generalnego, mają stosować prokuratorzy wobec oszustów wyłudzających podatek VAT.
Sprawdzanie e-maili, podsłuchiwanie rozmów, blokowanie kont…
Postępowania wobec podejrzanych o tego typu przestępstwa będą prowadzić wyspecjalizowani prokuratorzy, w których kompetencjach będzie leżało zarządzenie sprawdzania e-maili, wydanie decyzjo o nagrywaniu rozmów telefonicznych, nakazanie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, wstrzymanie transakcji lub zablokowanie konta bankowego.
Do zadań prokuratorów będzie należało ustalenie, kto jest organizatorem dane oszustwa i jak najszybsze przedstawienie im zarzutów.
Kazimierz Krupa Nie chodzi o to, żeby za kradzież roweru karać śmiercią albo dożywociem.
Nie chodzi o to, żeby za kradzież roweru karać śmiercią albo dożywociem, komentował nowe wytyczne Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge.
REKLAMA
- Chodzi o to, żeby wywołać to poczucie nieuchronności (płacenia podatków – przyp. red.). To wtedy te efekty będą – podkreślał ekspert.
Nieuchronność płacenia podatków
Płacenia podatków powinno być nieuchronne, zgodził się Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Choć według niego, zwiększenie wpływów z VAT, co może być wynikiem stosowania nowych wytycznych, nie będzie stanowić impulsu do obniżenia podatków.
- Państwo jak już coś weźmie, to na ogół nie oddaje – zaznaczał ekspert. – Na pewno jest to taki kierunek, aby pokazać, że państwo traktuje wszystkich sprawiedliwie i próbuje złapać tych, którzy nie płacą podatków. Każdemu przedsiębiorcy w starciu z państwem, im jest ono silniejsze, tym jemu jest trudniej i czasami są różne sytuacje – dodał.
Dostanie się i uczciwym firmom?
Trzeba pamiętać, że przepisy, które mają egzekwować prokuratorzy są bardzo skomplikowane, zauważał Aleksander Łaszek, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.
REKLAMA
Aleksander Łaszek Za to mogą „obrywać” też uczciwe firmy.
- Za to mogą „obrywać” też uczciwe firmy – mówił ekspert. – Wyobraźmy sobie tego prokuratora, który jest awansowany czy wynagradzany w zależności od tego, ile głośnych spraw wykryje. Czy on będzie miał bodźce co tego, żeby krzyczeć, że tutaj był oszust, czy będzie się zastanawiał nad konkretną sprawą danej firmy, czy może to przepisy były niejasne, a nie firma oszukiwała – dodał.
Konstrukcja podatku VAT w ogóle jest zła i sprzyja wyłudzeniom, dlatego powinna zostać zreformowana, podkreślał z kolei Marcin Roszkowski.
Marcin Roszkowski Powinna być jedna stawka VAT, bo idziemy w kierunku szaleństwa.
- Powinna być jedna stawka, bo idziemy w kierunku szaleństwa – podsumował ekspert.
W latach 2008-2015 budżet stracił na oszustwach związanych z wyłudzeniem VAT 200-250 mld zł. Według prognoz, luka w VAT do 2020 r. ma ulec zmniejszeniu do poziomu 10,4 proc. wobec 24 proc. w badaniu z 2014 r.
REKLAMA
oprac. Anna Wiśniewska
REKLAMA