Sankcje USA dla rosyjskich i chińskich podmiotów. Powodem Korea Płn.

Ministerstwo finansów USA nałożyło sankcje na 10 podmiotów oraz 6 osób z Chin i Rosji, które w ocenie resortu przyczyniają się do rozwoju programu nuklearnego Korei Płn. - poinformował we wtorek w komunikacie minister finansów USA Steven Mnuchin.

2017-08-22, 20:32

Sankcje USA dla rosyjskich i chińskich podmiotów. Powodem Korea Płn.

- Resort finansów będzie nadal zwiększał presję na Koreę Północną, obierając za cel tych, którzy wspierają rozwój tamtejszych programów nuklearnych i balistycznych, i odcinając ich od amerykańskiego systemu finansowego - ostrzegł minister.

- Jest rzeczą niedopuszczalną, by osoby lub przedsiębiorstwa w Chinach i Rosji lub gdzieś indziej pozwalały Korei Północnej uzyskiwać wpływy, które są przeznaczane na rozwój broni masowego rażenia - dodał Steven Mnuchin.

Na decyzję amerykańskiej administracji wkrótce odpowiedział rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie: - USA powinny natychmiast skorygować błąd polegający na nałożeniu sankcji na podmioty i osoby z Chin w ramach presji na Koreę Płn.

- Aby nie zaszkodzić relacjom z Pekinem, Waszyngton powinien natychmiast wycofać decyzję o nałożeniu tych restrykcji - powiedział rzecznik ambasady.

REKLAMA

- Chiny przeciwstawiają się jednostronnym sankcjom, które nie są ujęte w ramy restrykcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a zwłaszcza dalekosiężnej jurysdykcji mającej objąć chińskich obywateli i firmy, sprawowanej przez jakiekolwiek państwo na podstawie jego wewnętrznego prawa - dodał.

Sankcje ONZ po testach rakietowych

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

Korea Północna przeprowadziła 28 lipca drugą już próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). - Całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu - powiedział nazajutrz przywódca reżimu Kim Dzong Un.

Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

PAP/polskieradio.pl/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej