Afera z fipronilem w zachodnich kurczakach pomoże polskim eksporterom drobiu i jaj?

Zdaniem niektórych ekspertów, ostatnia afera ze stosowaniem szkodliwego fipronilu w niektórych zachodnich fermach brojlerów i jaj, może pomóc polskiemu drobiarstwu w umocnieniu pozycji na rynkach zachodnich i krajów trzecich.

2017-08-23, 10:17

Afera z fipronilem w zachodnich kurczakach pomoże polskim eksporterom drobiu i jaj?
Szkodliwy fipronil znajdował się w jajach i partiach drobiu np. w Niemczech.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Czy afera ze stosowaniem szkodliwego fipronilu w niektórych zachodnich fermach brojlerów i jaj, może pomóc polskiemu drobiarstwu w umocnieniu pozycji lidera, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Czy jest na to szansa, zastanawia się w Agro Faktach radiowej Jedynki Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Polska europejskim liderem w eksporcie drobiu i jaj

Gość radiowej Jedynki przypomina, że Polska jest liderem w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego oraz jaj.

- Nie mamy żadnych problemów z eksportem jaj i  mięsa na unijne rynki, mówi Dominiak.

I dodaje, że działające w Polsce dwie służby kontrolne - Państwowa Inspekcja Weterynaryjna oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna, podjęły szybkie i prawidłowe działania, gdy do Polski dotarła partia drobiu z fipronilem.

REKLAMA

Czy powstanie jedna inspekcja kontrolująca bezpieczeństwo żywności

Jak dodaje, popiera rządowy pomysł połączenia tych służb w jedną Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności, która by odpowiadała za cały łańcuch produkcji żywności.

- Ważne aby pod jednym dachem znalazły się wszystkie inspekcje sanitarne, gdyż w ramach połączenia tych służb można skutecznie prowadzić nadzór nad polską żywnością  - mówi gość Agro Faktów.

Chociaż, przyznaje, obecny nadzór prowadzony jest we właściwy sposób.

- Ale połączenie tych służb powinno na pewno usprawnić działania, stąd Krajowe Rada Drobiarstwa popiera to rozwiązanie, tyle, że oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, stąd chcielibyśmy poznać szczegółowe rozwiązania , mówi szef KRD.

REKLAMA

Polska wolna od ptasiej grypy, ale trzeba na nią uważać jesienią

Gość Agro Faktów przypomina jednocześnie, że o ile fipronil nie uderzył w polski sektor drobiarski, to należy pamiętać o zagrożeniu ptasią grypą.

- Co prawda ostatnio Polska otrzymała od Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt status wolnego od ptasiej grypy, ale nadal potrzebne są działania edukacyjne dotyczące np. bioasekuracji, mówi gość Polskiego Radia.

I przypomina, przed nami trudny dla drobiarzy okres jesienno-zimowy, kiedy zagrożenie ptasią grypą zdecydowanie wzrasta.

- Mam nadzieję, że uda nam się w tym sezonie ochronić przed tą chorobą, Łukasz Dominiak.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej