CBŚP rozbiło gang wyłudzający podatek VAT

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT przy międzynarodowym handlu folią i blachą. Funkcjonariusze zatrzymali 10 osób. O walce z wyłudzaniem podatku VAT mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Piekarz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

2017-08-24, 15:55

CBŚP rozbiło gang wyłudzający podatek VAT
W wyniku przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić ok. 7 mln . Foto: Stanislaw Kowalczuk/East News.

Posłuchaj

24.08.2017 Radosław Piekarz: „Zostało przyjętych kilka rozwiązań legislacyjnych, które ukrócą proceder wyłudzeń VAT-u”.
+
Dodaj do playlisty

Według ustaleń funkcjonariuszy rzeszowskiego CBŚP i śledczych z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, w wyniku przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić ok. 7 mln zł. Przestępcy wyłudzali zwrot podatku VAT z tytułu eksportu towaru na Ukrainę i dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta. Zdaniem Radosława Piekarza tzw. „karuzela VAT-owska” jest najpopularniejszym rodzajem wyłudzenia VAT-u.

- VAT jest podatkiem od towarów i usług. Karuzela wykorzystuje mechanizm odliczenia VAT-u. Sprowadza się towar do Polski, przepuszcza przez szereg fikcyjnych firm, a następnie trafia on do przedsiębiorcy eksportującego towar. Wyłudzenie polega na tym, że eksportując towar, nie płaci się VAT-u, ale można domagać się zwrotu VAT-u za fikcyjny zakup. Tworzy się szereg firm, by ukryć się i odsunąć w czasie kontrole. Każdy z tych firm nie odprowadzała VAT-u, ponieważ one od razu znikały – mówił ekspert.

W opinii gościa Polskiego Radia 24 obecnie ten problem jest znacznie mniejszy. – Zostało przyjętych kilka rozwiązań legislacyjnych, które ukrócą ten proceder. Jednym z nich jest system odwróconej płatności, które chroni przed wyłudzeniami, ale działa punktowo, bowiem dotyczy niektórych towarów. W tym wypadku nabywca towaru sam sobie nalicza VAT. Nie ma tu jak popełnić przestępstwa, ale to rozwiązanie niekorzystne dla budżetu, bowiem gdyby działało dla wszystkich towarów, to budżet dostałby pieniądze z VAT-u tylko wtedy, gdy konsument kupowałby dany towar – wyjaśniał Piekarz.

Jak wskazywał ekspert kolejnym z mechanizmów, który ma chronić przed wyłudzeniami karuzelowymi jest split payment (z ang. podzielona płatność). - Będzie to polegać na płaceniu ceny netto i płacenie VAT-u do Urzędu Skarbowego. Gdy jako nabywca nie dokonam podzielonej płatności, to nie będę miał prawa odliczania VAT-u. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania system bankowy musi być dostosowany do tego typu płatności oraz KE musi wyrazić zgodę na tę metodę, co jest formalnością – powiedział Radosław Piekarz.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR

______________________

REKLAMA

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 14:43


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej