ASF: 9,3 mln euro z UE na rekompensaty dla rolników

Unia Europejska pomoże polskim rolnikom, którzy nie mogą spełnić zaostrzonych wymogów bioasekuracji ze względu na zagrożenie afrykańskim pomorem świń i w związku z tym musieli zrezygnować z hodowli trzody chlewnej. Dostaną oni rekompensaty.

2017-08-25, 20:52

ASF: 9,3 mln euro z UE na rekompensaty dla rolników
Niestety w Polsce pojawiają się ciągle nowe ogniska ASFu, więc pomoc dla rolników, którzy planują wycofanie się z produkcji trzody chlewnej jest na pewno bardzo potrzebna. Foto: Pixabay

W wydanym komunikacie resort podkreślił, że starania ministra Krzysztofa Jurgiela przyczyniły się do przygotowania przez Komisja projektu rozporządzenia wykonawczego przyznającego Polsce pomoc dla gospodarstw hodujących trzodę chlewną. Pozytywną opinię o przygotowanym przez Komisję Europejską projekcie rozporządzenia wydał dziś Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych.

Kto może liczyć na pomoc?

W myśl projektu Komisji, pomocą zostaną objęci rolnicy, którzy pomiędzy 1 lipca 2016 roku a 30 czerwca 2017 roku posiadali średnio nie więcej niż 50 świń, a w dniu kontroli, podczas której wydano decyzję o zaprzestaniu chowu trzody, mieli co najmniej jedną świnię. Drugim warunkiem uzyskania unijnej pomocy jest pozbycie się świń z gospodarstwa w ciągu do 120 dni od wydania decyzji o nakazie zaprzestania ich produkcji.

Rekompensata będzie przysługiwać tylko tym rolnikom, którzy nie otrzymali za te straty lub za te same świnie pomocy państwa, środków z ubezpieczenia lub pomocy ze środków weterynaryjnych.


. 

Ile wyniosą rekompensaty?

Jak czytamy w oświadczeniu resortu rolnictwa, zaproponowane przez Komisję stawki pomocy to 33 euro, czyli około 141 złotych za sztukę prosięcia do 20 kg oraz 52 euro, czyli około 222 złotych za sztukę w przypadku innych świń.

REKLAMA

Łączny budżet rekompensat dla naszych hodowców świń to 9,3 mln euro. Polska jest jednak upoważniona do przyznania na tych samych warunkach pomocy w wysokości do 100 procent pomocy unijnej. Unijne rekompensaty zostaną przyznane za maksymalnie 10 000 prosiąt oraz 171 654 tuczniki.

W swoim komunikacie resort poinformował, że publikacja rozporządzenia Komisji Europejskiej jest przewidywana do połowy września oraz że obecnie trwają prace nad krajowymi przepisami, które wdrożą unijne rozporządzenie.

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej