Na Węgrzech jak w Polsce: rekordowo niskie bezrobocie, brak ludzi do pracy

Bezrobocie na Węgrzech spadło do rekordowo niskiego poziomu 4,2 proc., co stanowi czwarty najlepszy wynik w Unii Europejskiej – poinformowała w czwartek prasa węgierska, powołując się na dane Centralnego Urzędu Statystycznego.

2017-08-31, 13:01

Na Węgrzech jak w Polsce: rekordowo niskie bezrobocie, brak ludzi do pracy
Polskie jest w pierwszej trójce krajów UE o najmniejszym bezrobociu.Foto: Sergey Nivens/ Shutterstock.com

W miesiącach maj-lipiec liczba osób pracujących wzrosła do 4,4 mln (na 9,8 mln ludności) i jednocześnie liczba osób bez pracy spadła do 193 tys.

Zatrudnienie wzrosło we wszystkich grupach wiekowych

Minister gospodarki Węgier Mihaly Varga ocenił w środę, że wskaźniki te świadczą o stabilności gospodarki. Jak podkreślił, wzrost liczby miejsc pracy spowodował, że zatrudnienie podniosło się w niemal wszystkich grupach wiekowych.

Bezrobocie w UE Bezrobocie w UE


Resort gospodarki podkreślił zaś, że spadek bezrobocia wynika ze wzrostu gospodarczego i udanej polityki rządu w sferze zatrudnienia.

Prorządowy dziennik „Magyar Idoek” podkreślił w czwartek, że od początku rządów Fideszu, czyli od 2010 r., liczba osób pracujących wzrosła o 724 tys.

Lewicowe „Nepszava” przytoczyło zaś opinię analityka Banku K&H Davida Nemetha, że rekordowy spadek wskaźnika bezrobocia może wynikać po części z sezonowego wzrostu zapotrzebowania na siłę roboczą latem.

Węgierskie firmy też mają problem z brakiem pracowników

Według opublikowanego w styczniu badania instytutu GKI około 81 proc. firm węgierskich deklarowało braki wykwalifikowanej siły roboczej, a jedna piąta nie była w stanie znaleźć wystarczającej liczby pracowników z wykształceniem wyższym. Niedobór dotyczył przede wszystkim firm zatrudniających ponad 250 osób, najczęściej w sektorze budowlanym i metalurgicznym.

Węgry też mają problemy demograficzne

Wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Pracodawców i Zakładów Przemysłowych (MGYOSZ) Peter Lakatos mówił w zeszłym roku, że niedostatek siły roboczej wynika, obok emigracji, głównie z powodu spadku liczby urodzeń, co sprawia, że na emeryturę przechodzi więcej osób, niż wchodzi na rynek pracy.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej