Wskaźnik PMI: 52,5 pkt. Nastroje w przemyśle lekko w górę, ale mniej niż prognozowano
Nastroje w polskim przemyśle, mierzone wskaźnikiem PMI wskazują, że gospodarka utrzymuje się we wzrostowym trendzie. Wskaźnik sierpniowy jest wyższy od lipcowego, zwraca się jednak uwagę, że wzrósł mniej niż oczekiwano.
2017-09-01, 11:59
Posłuchaj
Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu wzrósł do 52,5 pkt. z 52,3 pkt. w lipcu i wobec prognozy 53,1 pkt. - podał Markit.
Rośnie produkcja oraz liczba nowych zamówień
"Sierpniowe dane zasygnalizowały silny wzrost w polskim sektorze przemysłowym. Poprawa warunków gospodarczych częściowo opierała się na wzroście wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień (płynących zarówno z rynku krajowego jak i z rynków zagranicznych).
Jednocześnie pojawiły się pierwszy raz od dwóch lat zaległości produkcyjne, rosną też koszty
Tymczasem poziom zaległości produkcyjnych wzrósł w sierpniu pierwszy raz od dwóch i pół roku, a inflacja kosztów poniesionych przez polskich producentów oraz cen wyrobów gotowych przyspieszyła" - napisano w komentarzu.
Według sierpniowych danych wielkość produkcji w polskich fabrykach wzrosła.
"Tempo ekspansji przyspieszyło od lipca, ale wciąż było niewielkie. Ponadto wzrost wielkości produkcji był ciągle słabszy niż dotychczasowa średnia z 2017" - napisano.
Ekonomici: nastroje dobre, ale niepokoi wzrost kosztów
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wskazuje, że w sierpniu zaobserwowaliśmy poprawę nastrojów w rodzimym przemyśle. Odnotowaliśmy między innymi wzrost produkcji oraz zamówień - zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Ekonomistka wskazuje, że czynnikiem niepokojącym przedsiębiorców jest wzrost kosztów produkcji wynikający ze zmiany cen surowców na świecie.
REKLAMA
Dobre nastroje w przemyśle dobrze rokują dla wzrostu gospodarczego
Na podstawie opublikowanych informacji Monika Kurtek spodziewa się dobrych danych o tempie wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. Według niej będą one lepsze niż 3,9 procent odnotowane w drugim kwartale.
Wartość Indeksu PMI jest wyrażana w punktach. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza spodziewaną poprawę nastrojów w branży. Spadek wskaźnika poniżej tego poziomu oznacza, że menadżerowie spodziewają się pogorszenia sytuacji.
IAR, PAP, jk
REKLAMA