Poziom rzek opadł, ale wciąż wysoki

Stan wód w Polsce wciąż jest bardzo wysoki. Hydrolodzy ostrzegają przed podtopieniami i zalecanie nie zbliżanie się do brzegów rzek.

2010-02-28, 08:57

Poziom rzek opadł, ale wciąż wysoki

Z powodu zaniku opadów deszczu w niedzielę rano na kilku wodowskazach podkarpackich rzek odnotowano obniżenie się poziomu wód, nawet o kilkadziesiąt centymetrów. W dalszym ciągu jednak wiele z nich przekracza stany ostrzegawcze.

Jak poinformował dyżurny z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Krzysztof Trala, stan ostrzegawczy jest w dalszym ciągu przekroczony na rzekach: Stobnica w Godowej o 105 cm, Mleczka w Gorliczynie o 115 cm, Grabinianka w Głowaczowej o 20 cm, Wielopolka w Brzeźnicy o 36 cm, Wisłoka w Mielcu o 14 cm oraz Wisłok w Żarnowej o 10 cm, Rzeszowie - o 37 i w Tryńczy - o 125 cm.

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują we wszystkich gminach powiatu strzyżowskiego, w gminie Tryńcza, Przeworsk i w mieście Przeworsk, w gminie Bojanów w pow. stalowowolskim i w mieście Rzeszów.

Dyżurny dodał, że wszystkie rzeki regionu płyną w korytach i obecnie nie stwarzają zagrożenia powodziowego. Prowadzony jest jednak ich stały monitoring. Na pozostałych rzekach poziom wód znajduje się poniżej stanów ostrzegawczych. W ciągu dnia poziom rzek może jednak jeszcze wzrosnąć ze względu na utrzymującą się wysoką temperaturę, powodującą topnienie śniegu.

REKLAMA

W Małopolsce sytuacja jest stabilna i nie ma zagrożenia powodziowego. Poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy w trzech miejscach: na Wiśle w Jawiszowicach, na Szreniawie w Biskupicach i na Uszwicy w Borzęcinie.

W związku z podniesieniem się poziomu wody w zbiorniku w Narożnikach, wójt gminy Radgoszcz w powiecie dąbrowskim ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Oznacza to wprowadzenie całodobowego monitoringu zagrożonych miejsc i ogłoszenie gotowości służb.

W ciągu najbliższej doby poziom wody będzie wzrastał w rzekach województwa mazowieckiego, a także na Pilicy i jej dopływach - informuje IMiGW.

Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku wzrost poziomu wody dodatkowo będzie spotęgowany piętrzeniem lodu. Przekroczenia stanów alarmowych w dalszym ciągu występować będą w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej.

REKLAMA

Na Bugu we Frankopolu i Wyszkowie przewidywane są wzrosty w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. Wysokie stany wody z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych występować będą na Liwcu.

Przekroczenia stanów alarmowych przewiduje się na Pilicy w Sulejowie, na Luciąży w Kłudzicach i w Januszewicach na Czarnej Włoszczowskiej. Na Czarnej Malenieckiej w Dąbrowie poziom wody przekroczy stan ostrzegawczy.

Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne. Instytut ostrzega przed podtapianiem terenów. Utrudnione jest prowadzenie prac hydrotechnicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej