Palestyńsko-izraelskie rozmowy pokojowe bez Hamasu

Palestyńczycy po ponad roku wznowili rozmowy pokojowe z Izraelem. Pośrednie negocjacje prowadzone są pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych.

2010-03-08, 21:31

Palestyńsko-izraelskie rozmowy pokojowe bez Hamasu
Palestyna

Nie wiadomo jednak, jak dalej potoczą się rokowania, po tym jak Tel Awiw wyjawił, że planuje rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Temat ten z pewnością poruszy wiceprezydent USA Joe Biden, który przybył w poniedziałek do Izraela.

Na wznowienie negocjacji z Tel Awiwem zgodziła się wczoraj Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Jednak już dziś Palestyńczyków rozjuszyła informacja o planach budowy kolejnych 100 żydowskich domów na Zachodnim Brzegu - terytorium palestyńskim od 1967 roku administrowanym przez Izrael.

Osadnictwo żydowskie jest jedną z największych przeszkód do osiągnięcia porozumienia Palestyńczyków z Izraelem, który nie godzi się na jego całkowite wstrzymanie.

Waszyngton rozumie frustrację Palestyńczyków. Z pewnością temat ten zostanie poruszony, gdy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się z liderami Autonomii Palestyńskiej i państwa żydowskiego - prezydentem Mahmudem Abbasem oraz premierem Beniaminem Netanjahu. Biden rozpoczął w poniedziałek pięciodniową wizytę w Izraelu.


Negocjacje bez Hamasu

REKLAMA

Eksperci sceptycznie podchodzą do wznowienia palestyńsko-izraelskich rozmów. W rokowaniach nie bierze bowiem udziału Hamas. Ta radykalna islamska organizacja w 2006 roku wygrała wybory do parlamentu Autonomii Palestyńskiej, a następnie przejęła kontrolę w Strefie Gazy po konflikcie z innym palestyńskim ugrupowaniem Al-Fatah.

OWP z kolei to organizacja, która powstała z połączenia wielu różnych ugrupowań. Najważniejsze z nich to właśnie Al-Fatah. Od 2004 roku przewodniczącym OWP jest Mahmud Abbas, który jest gotów uznać państwo Izrael w zamian za niepodległość Palestyny.

W 2005 roku Abbas został prezydentem Autonomii Palestyńskiej. Miał zakończyć swoją kadencję w styczniu 2009 roku, ale postanowił przedłużyć swoją prezydencję. Tego nie przyjął do wiadomości Hamas, który za głowę państwa uznaje członka swojej organizacji - przewodniczącego parlamentu Autonomii Palestyńskiej - Abdela Aziza Duwaika.

to,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej