Chrześcijańskie ślady w średniowiecznej Nubii

Archeolog – dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Na 5-letnie badania w Sudanie dostał 1,5 mln euro. Będzie analizował okoliczności upadku chrześcijańskiego królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii i zdominowania tego obszaru przez wyznawców islamu. O projekcie archeolog mówił w audycji Czas na Naukę.  

2017-09-07, 12:00

Chrześcijańskie ślady w średniowiecznej Nubii
Ruiny w ash-Shamaliyah, północny Sudan. Foto: Hans Birger Nilsen / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Posłuchaj

07.09.2017 Dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego o badaniach w Nubii
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał dr Obłuski, ważne dla niego jest to, iż granty ERC są najbardziej prestiżowymi w UE. – To pokazuje miejsce naszej archeologii i humanistyki na mapie świata. Należymy do liderów badań w Egipcie i Sudanie – przekonywał.

Archeolog tłumaczył, że Nubia to obszar między Assuanem a Chartumem, lub, według innej definicji, tereny wzdłuż Nilu, na których mówiono językami nubijskimi. Zderzały się tam i łączyły dwie kultury: afrykańska i śródziemnomorska. Makuria była jednym z największych terytorialnie państw średniowiecznego świata. – Kontrolowała obszary podobne do terytorium Francji i Hiszpanii razem wziętych. Król Makurii budował wspaniałe klasztory. W połowie VI wieku mieszkańcy kraju przyjęli chrześcijaństwo, co pozwoliło im stać się prawowitym członkiem społeczności śródziemnomorskiej – mówił. Dodał, że choć pod naporem plemion arabskich upadła połowa Cesarstwa Bizantyjskiego, Makuria była w stanie go powstrzymać i podpisać porozumienie pokojowe, przestrzegane przez kolejnych 600 lat.

Artur Obłuski wyjaśniał, że projekt dotyczy przekształcenia się społeczności, zamieszkującej stolicę chrześcijańskiego, średniowiecznego królestwa Makurii w społeczność muzułmańską. – Mnie interesuje jak przebiegał ten proces, dlaczego chrześcijaństwo przestało być wyznawane na tym terenie. Jak i dlaczego ludzie przeszli na islam, czy był jakiś okres przejściowy, chcę też zbadać, jaki wpływ miały migracje. Na przestrzeni XIV wieku i później do Dongolii, stolicy Makurii sprowadzają się zislamizowane plemiona arabskie. Chcę zobaczyć, jak układały się relacje ludności osiadłej z migrantami – zaznaczył.

Projekt potrwa 5 lat. Na wykopaliskach badacze spędzą 1,5 roku.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.

Polskie Radio 24/ip

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

 ____________________ 

Data emisji: 07.09.2017

Godzina emisji: 11:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej