Wspólny bilet trzech przewoźników kolejowych. Ekonomiści – to krok w dobrym kierunku
Kolej ruszyła z programem wspólnego biletu - od dzisiaj w kasach kolejowych, na razie nie w internecie, można kupić blankiet biletu na podróż pociągami trzech przewoźników kolejowych.
2017-09-11, 13:47
Posłuchaj
Na jednym blankiecie będzie można kupić bilet na przejazd pociągami PKP Intercity, Polregio i PKP SKM w Trójmieście.
Proszeni o ocenę udogodnienia przez Naczelną Redakcję Gospodarczą Polskiego Radia ekonomiści mówią, że to bardzo dobry krok, zastanawiają się jednak, dlaczego jego wprowadzenie zajęło tyle czasu.
Należy się cieszyć, że wreszcie zaczęto upraszczać system podróżowania…
Jak podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Olaf Wojak z Centrum im. Adama Smitha, wszystko co upraszcza konsumentowi funkcjonowanie w systemie transportowym, gdzie jest wiele firm, jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.
− I oby tak dalej, oby upraszczano system chociażby zakupu biletów, gdyż system jest mocno skomplikowany, nie zawsze przewoźnicy dogadują się ze sobą, podróżny często musi biegać do różnych kas po bilety, wiec tego typu zmiany, choć proste i banalne – cieszą i oby tak dalej, chwali Olaf Wojak.
REKLAMA
…Szkoda jednak, że tak długo to trwało
Jak jednak dodaje łyżkę dziegciu Mariusz Adamiak z PKO BP, szkoda, że to dzieje się dopiero teraz, chociaż dobrze, że na kolei zaczyna się robić normalnie.
− Znam przypadki, szczególnie starszych ludzi, którzy wsiadali do pociągu nie wiedząc jakiego typu jest to przewoźnik, nie wiedzieli więc jaki bilet należy kupić, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Adamiak.
Kolej w Polsce jest nadal drogim środkiem transportu
Z kolei Maciej Bitner zauważa, że to udogodnienie na pewno cieszy, ale nie zmienia faktu, że kolej jest nadal bardzo drogim środkiem podróżowania.
Podkreśla, że nawet osoba podróżująca sama samochodem jest w stanie podróżować taniej.
REKLAMA
− Mamy prawo jako podatnicy do mniejszych cen, zważywszy na olbrzymie dotacje, z których korzysta kolej, mówi Maciej Bitner.
Pilotażowy program jest wstępem do wspólnego biletu
Pilotażowy program, jak napisano w komunikacie PKP, jest pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia wspólnego biletu – oferty umożliwiającej przesiadki pomiędzy pociągami wszystkich spółek świadczących transportowe usługi pasażerskie w Polsce
Jak informują PKP, wprowadzone rozwiązanie uwzględnia wszystkie zniżki i oferty handlowe poszczególnych przewoźników.
Kasjer ma ułożyć najlepsza ofertę dla podróżującego
Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński zapewnił, że kasjer ułoży najlepszą ofertę - zarówno pod względem czasu podróży, jak i ceny.
REKLAMA
Wspólny bilet jest dostępny jedynie w dworcowych kasach. Zakup przez internet na razie nie będzie możliwy.
Prezes PKP dodał, że do wspólnego biletu będą mogli w przyszłości przystąpić inni przewoźnicy. Chodzi przede wszystkim o przewoźników regionalnych takich, jak Koleje Mazowieckie, czy Koleje Wielkopolskie. Wiele zależy od tego, jak system będzie działał w pierwszych miesiącach - zaznaczył prezes PKP.
Koleje samorządowe mają już wspólny bilet
Wcześniej, bo na początku sierpnia tego roku, samorządowi przewoźnicy kolejowi zaoferowali wspólny bilet kolejowy. Bilety są oferowane przez: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Oferta obejmuje również autobusy regionalne przewoźnika Arriva.
Jarosław Krawędkowski, IAR, PAP
REKLAMA
Polecane
REKLAMA