Relacje Polaków z sowieckiej okupacji Polski dostępne w Internecie
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego opublikował w wersji elektronicznej 500 relacji Polaków, którzy doświadczyli okupacji sowieckiej po 17 września 1939 roku. O szczegółach zbioru, z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, rozmawiała Ewa Tylus.
2017-09-17, 13:03
Posłuchaj
Relacje są wspomnieniami ludzi deportowanych do ZSRR, którzy zostali uratowani przez armię gen. Andersa. Ich wspomnienia po wojnie trafiły do Stanów Zjednoczonych. Dzięki porozumieniu między Ośrodkiem a Instytutem Hoovera pierwsza część relacji jest już dostępna ONLINE po polsku i po angielsku na portalu zapisyterroru.pl.
– Są to opowieści mówiące o wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Rzeczypospolitej, o aresztowaniach, brutalnych przesłuchaniach, procesach politycznych i wyrokach skazujących na pobyt w katorżniczych łagrach. Dzięki temu, że ludzie ci zostali uratowani przez gen. Andersa, mogli podzielić się swoimi dramatycznymi przeżyciami, które ukazują realia wkroczenia Sowietów do Polski – powiedział Tomasz Stefanik.
Tomasz Stefanik przyznał, że relacje stanowią panoramę trudnych doświadczeń Kresów Wschodnich po agresji ZSRR. Dodał, że pracownicy Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego wychodzą z założenia, iż indywidualne historie i osobiste przeżycia ludzi są kluczem do tego, by opowiadać o tragicznej przeszłości okupacji sowieckiej.
– Są oczywiście podręczniki historyczne i analizy naukowców. Jednak czymś zupełnie innym jest zetknięcie się z losem człowieka, który przeżył to wydarzenie. Ludzie ci mieli te same uczucia co my, kierowali się także podobnymi emocjami. Zetknięcie się z tymi poruszającymi zeznaniami pozwala zrozumieć, na czym polegało to smutne doświadczenie – dodał.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
____________________
Data emisji: 17.09.17
Godzina emisji: 12:13
REKLAMA