Szpitale w sieci. Co z listami oczekujących?
Za dwa tygodnie zaczną obowiązywać przepisy o sieci szpitali. Żeby oswoić pacjentów z nadchodzącymi zmianami, Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi akcję informacyjną.
2017-09-18, 20:06
Posłuchaj
Jak mówi Sylwia Wądrzyk, rzecznik centrali NFZ, we wrześniu w każdą środę odwiedzane będą szpitale wojewódzkie, w sumie 64 placówek sieciowych.
Rusza akcja informacyjna
− Będziemy w szpitalach wojewódzkich, powiatowych, specjalistycznych, dziecięcych, poinformujemy gdzie będą nowe punkty nocnej opieki medycznej, mówi gość Polskiego Radia 24.
Do tej pory z informacji udzielanych przez pracowników NFZ skorzystało kilkanaście tysięcy pacjentów. Pacjenci pytają przede wszystkim o to, czy ich szpital znalazł się w sieci, a jeśli nie, to co mają zrobić.
Co z listami oczekujących?
Jak informuje gość Polskiego Radia, każdy pacjent zapisany w kolejce do placówki, a która nie znalazła się w sieci lub nie wygrała w postepowaniu konkursowym, może się udać do innej placówki sieciowej i powinien zostać wpisany na listę oczekujących z takim samym terminem jak w poprzedniej placówce.
REKLAMA
− Jeśli ktoś ma pytanie, to oczekujemy w najbliższą środę w kolejnych 16 placówkach, w których można pytać o listę oczekujących na zabieg, mówi Sylwia Wądrzyk.
Można się też poskarżyć w przypadku, gdy zostanie się od nowa wpisanym na listę oczekujących.
Ustawa o sieci szpitali zakłada m.in. zmianę finansowania placówek. Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały zagwarantowane finansowanie przez 4 lata. Pozostałe mogą starać się na dotychczasowych zasadach o kontrakty z NFZ.
Zdaniem Sylwii Wądrzyk, pacjenci nie powinni odczuć zmian w finansowaniu szpitali, natomiast będą mogli liczyć na kompleksową opiekę po wyjściu ze szpitala – od wizyt u specjalistów po rehabilitację. Poza tym od 1 października w szpitalach będzie funkcjonować nocna i świąteczna pomoc medyczna.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA