Wysokie kary za nielegalne środki ochrony roślin

W Unii Europejskiej narasta proceder wprowadzania do obrotu handlowego zafałszowanych środków ochrony roślin.

2017-09-19, 12:52

Wysokie kary za nielegalne środki ochrony roślin
Rząd chce, by Krajowa Grupa Spożywcza była wsparciem dla producentów żywności. . Foto: pixabay.com

Posłuchaj

O konsekwencjach jakie grożą rolnikom za używanie nielegalnych środków ochrony roślin w audycji "Agro-Fakty" radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Szczególnie daje on o sobie znać w krajach granicznych wspólnoty, a więc również w Polsce. 

- Komisja Europejska szacuje, że szara strefa w środkach ochrony roślin to około 10-15 proc. rynku. Poziom w różnych krajach europejskich jest różny w zależności od położenia geograficznego. Polska leży na wschodniej granicy Unii Europejskiej, więc ryzyko podróbek jest znacznie większe. EUROPOL, czyli europejski urząd policji zwrócił uwagę, że szara strefa w naszym kraju może sięgnąć nawet 25 proc. rynku - wyjaśnia Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Wysokie kary finansowe

Kupowanie środków ochrony roślin z niepewnego źródła może mieć  fatalne konsekwencje.

- Rolnik kupując i stosując nielegalne i niezarejestrowane środki ochrony roślin podejmuje ogromne ryzyko. Z jednej strony nie zna składu tego środka, więc ryzykuje, że ten środek nie zadziała lub też, że spali rośliny i straci całe swoje plony. Nie wiemy jakie mogą być konsekwencje dla środowiska, czy powstanie zanieczyszczenie, które jest groźne dla wody lub gleby. Dodatkowo takiemu rolnikowi grożą kary finansowe lub nawet odpowiedzialność karnych z tytułu posiadania i używania nielegalnych środków ochrony roślin. Rolnik  możne również stracić certyfikaty jakości, dopłaty unijne – ostrzega rozmówczyni.

REKLAMA

Kluczowe zasady

Aby ustrzec się przed zakupem środków ochrony roślin  z nielegalnego źródła należy przestrzegać kilku zasad.

- Należy kupować środki, które są zarejestrowane. Rejestr prowadzi minister rolnictwa. Dostępna jest wyszukiwarka środków ochrony roślin na stronie internetowej ministerstwa. Należy kupować środki w legalnym kanale dystrybucji, które kontroluje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Każdy sprzedawca musi być zarejestrowany. Należy zawsze kupować środki ochrony roślin, które mają etykietę w języku polskim, a przy zakupie żądać dowodu zakupu – dodaje rozmówczyni.

… a więc faktury lub rachunku, który jest potwierdzeniem tego, że dokonaliśmy zakupu oryginalnego środka ochrony roślin, w legalnym kanale dystrybucji.

Dariusz Kwiatkowski, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej