"Jeśli rodzic jest alkoholikiem, jego dziecko ma czterokrotnie większą możliwość stania się alkoholikiem"
W Polsce milion osób jest uzależnionych od alkoholu, a prawie 5 mln Polaków mierzy się z problemem alkoholowym w swoich rodzinach. O problemie alkoholizmu rozmawiali w audycji Północ Południe ks. dr hab. Grzegorz Polok z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Tomasz Biernat z Fundacji „Signum Magnum” i ojciec Oskar Józef Puszkiewicz, członek zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
2017-09-21, 22:05
Posłuchaj
Jak podkreślił ks. Grzegorz Polok, statystyki dotyczące alkoholizmu w Polsce są alarmujące, ponieważ "nie radzimy sobie z życiem i uciekamy w prostsze rozwiązania". – Przyczyny należy też szukać w poprzednich pokoleniach. Jeśli bowiem rodzic jest alkoholikiem, to jego dziecko ma czterokrotnie większą możliwość stania się alkoholikiem. Pewne wzorce, sposoby odreagowania stresu, napięcia powodują, że sięgajmy po to, co wynieśliśmy z domu – wyjaśnił gość.
Ojciec Oskar Józef Puszkiewicz odniósł się z kolei do faktu, że w Polsce wzrasta liczba osób pijących ryzykownie. – Przyczyną są pewne stereotypy, przyzwyczajenia i brak mody na trzeźwość. Zwołaliśmy kongres dlatego, by zwrócić uwagę na wartość jaką jest trzeźwość. Chcemy bowiem przede wszystkim chronić młode pokolenia, wychodzić naprzeciw tym, którzy jeszcze nie sięgnęli dna. Chcemy, by modą stało się życie w trzeźwości, bo właśnie to daje wolność – podkreślił.
W czwartek rozpoczął się w Warszawie Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego celem jest zainicjowanie Narodowego Programu Trzeźwości, który wzmocnieni współpracę wszystkich grup społecznych, w tym władze samorządowe i państwowe na rzecz troski o trzeźwość narodu i ograniczenia spożycia alkoholu.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24
Wszystkie audycje Północ-Południe
____________________
REKLAMA
Data emisji: 21.09.17
Godzina emisji: 21:35
Polecane
REKLAMA