Prezydent zaprezentował projekty ustaw o SN i KRS. Komentarze
Prezydent oświadczył, że projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zostały przygotowane. Andrzej Duda zobowiązał się do ich stworzenia, po tym jak dwa miesiące temu zawetował rządowe propozycje. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Bogusława Banaszaka (Uniwersytet Zielonogórski), dra Sebastiana Gajewskiego (Centrum im. Daszyńskiego) i Adriana Stankowskiego (Gazeta Polska Codziennie).
2017-09-25, 14:15
Posłuchaj
Prezydent w swoim projekcie, dotyczącym zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, zaproponował m.in. utworzenie instytucji tzw. skargi nadzwyczajnej. Rozwiązanie ma dawać możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, jeśli ktoś czuje się nim skrzywdzony.
– Podobne rozwiązanie, pod nazwą rewizji nadzwyczajnej, już w Polsce funkcjonowało. Tego typu instytucja obowiązuje także w porządkach prawnych innych państw – komentował w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski, zauważając przy tym, że skarga nie będzie wnoszona bezpośrednio przez obywateli, a przez podmioty pośredniczące, takie jak RPO czy RPD. – Praktyka stosowania rewizji nadzwyczajnej w przeszłości (…) była taka, że w bardzo niewielu sprawach decydowano się na zastosowanie takiego środka, a w jeszcze mniejszej liczbie spraw SN taką skargę uwzględniał – dodawał prawnik.
Adrian Stankowski pozytywnie odniósł się do propozycji Andrzeja Dudy, zastrzegając, że w rzeczywistości funkcjonowanie mechanizmu skargi nadzwyczajnej może być obarczone dużymi trudnościami. – Z radością witam ten element zmian, proponowanych przez prezydenta. Będzie on jednak bardzo trudny w praktyce do realizacji. Takich skarg będzie po prostu bardzo dużo – wskazywał publicysta „GPC”.
– To dobry pomysł – tak z kolei skomentował pomysł prezydenta prof. Bogusław Banaszak. – Skarga nadzwyczajna da nadzieję obywatelowi, który w zasadzie stracił już jakąkolwiek inną szansę na dochodzenie swoich racji (…) – mówił ekspert.
REKLAMA
W kontekście zmian dotyczących ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent zaproponował między innymi, by wybór KRS spośród sędziów odbywał się większością 3/5 głosów w Sejmie. Zgodnie z projektem, jeśli Sejm nie wybrałby członków KRS w wyznaczonym terminie dwóch miesięcy, wyboru uzupełniającego dokonałby prezydent. Takie rozwiązanie wymaga jednak wprowadzenia zmian w konstytucji. Prezydent zaprosił na dziś (poniedziałek), na 16.00, przedstawicieli partii politycznych na konsultacje w tej sprawie.
Więcej w rozmowach z ekspertami.
W Polskim Radiu 24 także komentarz Krzysztofa Losza (Nasz Dziennik).
Polskie Radio 24
REKLAMA
_____________________________
Data emisji 25.09.17
Godzina emisji: 12.23; 13.15; 13.35
REKLAMA