Niezależny rzeczoznawca ma pomóc niezadowolonym klientom ubezpieczycieli
Rzecznik Finansowy chce ukrócić praktyki firm ubezpieczeniowych, które nierzadko zaniżają wysokość odszkodowań z OC i proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkód.
2017-09-25, 18:31
Posłuchaj
Jak mówił gość radiowej Jedynki, Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego, z usług rzeczoznawcy będzie można skorzystać wtedy, gdy wyczerpana zostanie droga reklamacyjna.
Opinia niezależnego rzeczoznawcy ma być wiążąca dla ubezpieczycieli
− W tym momencie otwiera się miejsce i rola dla niezależnego rzeczoznawcy, dzięki któremu uda się uniknąć sporów sądowych, gdyż ta opinia będzie dla ubezpieczyciela wiążąca, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.
Ubezpieczyciel może negować nową opinię, ale tylko w oparciu o niezależną ekspertyzę
Jeśli ubezpieczyciel zechce podważyć tę opinię, będzie musiał wykazać tzw. istotny błąd.
− Nie będzie mógł tego zrobić z wykorzystaniem swoich specjalistów, tylko skorzystać z usług innego niezależnego rzeczoznawcy, podkreśla Jaworski.
REKLAMA
Ubezpieczyciele włączają „starą śpiewkę”: ubezpieczenia zdrożeją
Inicjatywa Rzecznika zapewne ucieszy kierowców. Pomysł natomiast - co chyba nie dziwi - krytykują Ubezpieczyciele. I mówią, że wprowadzenie tego rozwiązania może skutkować poniesieniem składek na OC.
Ten argument odpiera Marcin Jaworski.
− Nas dziwi ten argument, bo jeśli zakłady ubezpieczeń twierdzą, że dobrze likwidują szkody, to skąd teza, że gdy zatrudnią niezależnego rzeczoznawcę, to koszty wzrosną?, pyta Jaworski.
Jak dodaje, może to wynika z niezrozumienia propozycji Rzecznika.
REKLAMA
− My proponujemy włączenie niezależnego rzeczoznawcy na etapie poreklamacyjnym, stąd jeśli ubezpieczyciele będą rzetelnie likwidować szkody, to zaangażowanie niezależnego rzeczoznawcy nie będzie konieczne, mówi gość radiowej Jedynki.
Obecnie propozycją Rzecznika Finansowego zajmuje się Rada Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów.
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA