Źródła i konsekwencje referendum niepodległościowego w Katalonii

– Jeszcze przez długi czas w Hiszpanii będzie trwało lizanie ran po tym, co stało się w niedzielę w Katalonii – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do katalońskiego referendum niepodległościowego i zdecydowanej reakcji na to wydarzenie hiszpańskiego rządu. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Konrad Kołodziejski z tygodnika „Sieci”.

2017-10-01, 19:23

Źródła i konsekwencje referendum niepodległościowego w Katalonii
Zamieszki przed lokalami wyborczymi Barcelona, Katalonia, 01.10.2017. Foto: PAP/EPA/Quique Garcia

Posłuchaj

01.10.17 Konrad Kołodziejski: Katalońskie referendum było nielegalne
+
Dodaj do playlisty

Kryzys, do którego doszło w Katalonii, ma zdaniem Mariusza Giereja dużo głębsze dno, niż zwykła chęć mieszkańców tego najbogatszego regionu Hiszpanii do uniezależnienia się od władzy zwierzchniej w Madrycie. Według publicysty powodem takiego stanu rzeczy jest to, że w ostatnich latach w Unii Europejskiej zostało zagubiona jedna z najważniejszych rzeczy spajających kraje i obywateli Wspólnoty.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

– Mam tu na myśli pojęcie solidarności. Czym w rzeczywistości jest chęć secesji Katalonii? Tym, że jej mieszkańcy zdają sobie sprawę z ekonomicznego znaczenia tego regionu i nie chcą uczestniczyć w kryzysach uderzających w Unię Europejską. Są przekonani, że sami sobie doskonale poradzą i unijny balast nie jest im do niczego potrzebny. Dlatego mam nadzieję, że to, co stało się w niedzielę, nauczy europejskich polityków tego, że do wartości, które legły u fundamentów Unii warto i należy wrócić, jeżeli ma ona przetrwać w dotychczasowej formie – dodał.

Konrad Kołodziejski zaznaczył, że w efekcie przeprowadzenia referendum może dojść do aresztowania przedstawicieli katalońskiego parlamentu. Podkreślił, że strategią rządu hiszpańskiego jest zrobienie wszystkiego co możliwe, by wyniki głosowania uznać za niemiarodajne.

REKLAMA

– Wchodzenie policji do lokali wyborczych, zamykanie urn, konfiskowanie kart do głosowania, a także różnego rodzaju prowokacje. To wszystko sprawia, że referendum w żaden sposób nie może być traktowane jako wiarygodne. Konstytucja hiszpańska zakazuje przecież tego typu secesji bez zgody całego państwa. Dlatego uważam, że kroki podjęte przez rząd w Madrycie były uprawnione. Sądzę, że cel, jaki postawił sobie premier Rajoy został zrealizowany, bo w mojej opinii wyniki referendum, niezależnie jakie będą, nie mogą być podstawą do jakichkolwiek działań – wskazał komentator.  

Rzecznik rządu Katalonii: Hiszpania odpowie przed międzynarodowymi sądami

Hiszpański rząd odpowie przed międzynarodowymi sądami za przemoc policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii, w wyniku czego co najmniej 465 osób zostało poszkodowanych - zapowiedział rzecznik regionalnego rządu Katalonii Jordi Turull.  Dodał, że władze Katalonii nie przedłużą głosowania w referendum niepodległościowym. Zapewnił przy tym, że wszyscy, którzy ustawili się w kolejkach, żeby oddać swój głos, będą mogli to uczynić. 

„Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Wróżenie z faktów w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 01.10.17

Godzina emisji: 18.16

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej