Polsko-Bułgarskie Forum Biznesowe: podpisano umowy o wartości 35 mln euro

O potencjale inwestycyjnym, ograniczeniach infrastrukturalnych w regionie, ale także o wykorzystaniu zaufania w biznesie mówili prezydenci Polski i Bułgarii, Andrzej Duda i Rumen Radew w czwartek na zakończenie Polsko-Bułgarskiego Forum Gospodarczego. Bułgarski prezydent zachęcał polskie firmy do inwestowania w Bułgarii.

2017-10-05, 18:10

Polsko-Bułgarskie Forum Biznesowe: podpisano umowy o wartości 35 mln euro
Prezydent Bułgarii Rumen Radew uczestniczy w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Bułgarski prezydent Rumen Radew zachęca polski biznes do inwestowania w Bułgarii (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie odbyło się Polsko-Bułgarskie Forum Biznesowe, w którym wzięli udział przedsiębiorcy z obu krajów. Prezydent Radew podkreślił, że podpisano 6 umów o wartości 35 milionów euro.

- Inwestujcie w Bułgarii, współpracujcie z bułgarskim biznesem - powiedział prezydent Radew.

"

Rumen Radew Między naszymi państwami, oboma narodami, istnieje historycznie udowodnione zaufanie i to musimy wykorzystywać

- Bułgarska gospodarka rozwija się stabilnie - w tempie 3,5 procent, mamy stabilne wskaźniki makroekonomiczne - podkreślił bułgarski przywódca.

REKLAMA

Jego zdaniem nasze kraje powinny "razem iść do przodu", ułatwiać robienie biznesu. Zwracając się do przedstawicieli bułgarskich firm Radew powiedział, że powinni oni korzystać z polskiego modelu gospodarczego, bowiem Polska od początku kryzysu w Europie cały czas szła do przodu. - Ta współpraca jest ogromnie cenna - ocenił.

- Prawdziwy biznes robi się tam, gdzie jest interes, ale skuteczny biznes robi się tam, gdzie jest zaufanie. Między naszymi państwami, oboma narodami, istnieje historycznie udowodnione zaufanie i to musimy wykorzystywać - podsumował bułgarski prezydent.

Inwestycje, infrastruktura i innowacyjność

Prezydent Andrzej Duda uważa, że fundamentalną rolę w zintensyfikowaniu polsko-bułgarskiej współpracy gospodarczej odegrają trzy czynniki. To stabilność i atrakcyjność inwestycyjna Polski i Bułgarii, infrastrukturalne zdolności obsługi wzajemnej współpracy oraz powiększanie technologicznych możliwości naszych gospodarek. Prezydent dodał, że te trzy czynniki można hasłowo określił jako inwestycje, infrastruktura i innowacyjność.

"

Andrzej Duda Sytuacja gospodarcza Polski i Bułgarii otwiera przed nami dzisiaj bardzo szerokie horyzonty i stwarza wielkie możliwości inwestycyjne.

Zwrócił też uwagę na sytuację gospodarczą Bułgarii. Wskazał, że rok 2016, po raz pierwszy od 2008 r., Bułgaria zamknęła nadwyżką budżetową w wysokości 1,6 proc. PKB, a wzrost gospodarczy wyniósł 3,5 proc. - Natomiast stopa bezrobocia obniżyła się do 7 proc. To szerszy trend w Europie Środkowej, który znajduje odzwierciedlenie w dynamicznie rosnącej wymianie handlowej krajów leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - zwrócił uwagę prezydent RP.

Dodał, że polsko-bułgarska wymiana towarowa w 2016 r. była o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej i wyniosła ponad 1,5 mld euro. - Trend wzrostowy utrzymał się również w ciągu siedmiu miesięcy roku bieżącego i wyniósł 7 proc. - poinformował Andrzej Duda.

Wskazał na dynamicznie rosnący eksport z Bułgarii do Polski, co - jego zdaniem - świadczy o rosnącej konkurencyjności towarów bułgarskich. Według Dudy przytoczone dane potwierdzają siłę zarówno polskich, jak i bułgarskich firm.

IAR/PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej