Czy propozycje min. Zalewskiej znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości?
- Przebudowa systemu kształcenia musiała wiązać się z pewną fluktuacją w zakresie zatrudnienia. Każdego roku jakaś część nauczycieli odchodzi z pracy z różnych przyczyn. To sytuacja naturalna – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Odniósł się w ten sposób do zmian w polskim szkolnictwie związanych z reformą edukacji.
2017-10-16, 11:33
Posłuchaj
„Mamy pierwsze dane. W związku z reformą edukacji powstanie 11,4 tys. nowych etatów. Całościowe wyniki badań udostępnimy w listopadzie” – poinformowała Anna Zalewska, minister edukacji.
Podkreśliła, że Karta Nauczyciela nie będzie zlikwidowana. „Karta Nauczyciela nie przeszkadza. My ją modyfikujemy, unowocześniamy. Przy oświacie jest bardzo wiele podmiotów i trzeba szukać kompromisów dla dobra dziecka. Całe prawo oświatowe i podstawy programowe są właśnie po raz pierwszy nastawione na dziecko” - wyjaśniła minister.
Dodała, że „nauczyciel musi dobrze zarabiać, bo zasługuje na to”. - Jest 43 mld zł na cały system i teraz dodatkowy ponad 1 mld zł. Trzeba właściwe zmieniać i powoli wprowadzać zmiany systemowe. Myślę, że nauczyciele są gotowi" - powiedziała Zalewska.
Jak podkreślił dr Rafał Bodarski, dzisiaj dysponujemy jedynie zapowiedziami minister Zalewskiej, zaś na odpowiedź na pytanie, czy te propozycje znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, trzeba będzie poczekać.
REKLAMA
- Minister Zalewska przyznaje, że pewne zwolnienia nauczycieli są i jakaś część nauczycieli odeszła z zawodu, zmieniła pracę, szkołę bądź musiała przejść na zatrudnienie niepełne. Z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika natomiast, że zwolniono ok. 6,5 tys. nauczycieli, a ok. 12 tys. nie przedłużono umowy o pracę lub obniżono wymiar zatrudnienia – podkreślił gość.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24
REKLAMA
____________________
Data emisji: 16.10.17
Godzina emisji: 10:45
REKLAMA
REKLAMA