4 mln zł dla Banków Żywności z NFOŚiGW. Więcej jedzenia trafi do potrzebujących
Ponad 4 miliony złotych przekaże Bankom Żywności Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze pomogą lepiej przechować i rozdzielić żywność pozyskaną dla osób potrzebujących wsparcia.
2017-10-23, 13:10
Posłuchaj
Umowy o dofinansowaniu podpisano z czternastoma Bankami Żywności. Środki będą przeznaczone na rozwój infrastruktury technicznej niezbędnej w codziennej działalności Banków, wyjaśnia Anna Kozłowska-Mikołajczyk, kierownik Działu Gospodarki Odpadami w Departamencie Ziemi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Chodzi tu głównie o rozbudowę budynków magazynowych, zakup samochodów, typu mroźnia, chłodnia, czy też zakup wózków widłowych – wymienia rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Niełatwo pozyskać pieniądze na takie przedsięwzięcia
Znaczenie otrzymanego wsparcia trudno przecenić, ponieważ pieniądze na takie przedsięwzięcia niełatwo jest pozyskać od innych darczyńców, podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
- Banki Żywności na co dzień zajmują się pozyskiwaniem żywności od producentów, rolników, dystrybutorów, z sieci handlowych, i aby móc realizować te zadania muszą posiadać dobrą infrastrukturę, czyli samochody, dobrze wyposażone magazyny. Wszystko po to, aby żywność bezpiecznie dotarła do naszych magazynów i abyśmy taką żywność mogli przekazać osobom potrzebującym – zaznacza prezes.
REKLAMA
Zapobieganie marnowaniu żywności
Udzielając wsparcia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma na uwadze osiąganie kilku ważnych celów, zauważa Anna Kozłowska-Mikołajczyk.
- Główną ideą udzielanego wsparcia jest pomoc bankom w rozwoju infrastruktury technicznej, która pozwoli w jeszcze większym stopniu przeciwdziałać marnowaniu żywności. Przedsięwzięcia istotnie przyczynią się do zapobiegania powstawaniu odpadów. Działania Banków wpisują się w obieg zamknięty gospodarki. W ten sposób zapobiegamy marnowaniu żywności, trafia ona do osób potrzebujących – zaznacza ekspertka.
Potrzeby Banków są nadal bardzo duże
W ocenie Marka Borowskiego potrzeby dotyczące rozbudowy infrastruktury, pozwalającej lepiej magazynować, transportować i rozdzielać żywność są ciągle bardzo duże.
- Te prawie 4 mln zł, które uzyskaliśmy z dofinansowania od NFOŚiGW są bardzo istotne i widzimy dalszą potrzebę współfinansowania tych działań, dlatego że w tej chwili bardzo mocno rozrasta się współpraca ze sklepami, sieciami, supermarketami, jak również producentami żywności. Banki mają dużo więcej żywności świeżej – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
REKLAMA
Zapobieganie marnowaniu żywności…
Anna Kozłowska-Mikołajczyk przypomina, że aktywność Narodowego Funduszu na polu przeciwdziałania marnowaniu żywności ma swoje instytucjonalne uzasadnienie.
- NFOŚiGW został wskazany w Krajowym programie zapobiegania powstawaniu odpadów jako instytucja wspierająca takie działania – mówi ekspertka.
… to również ochrona środowiska
Marek Borowski zwraca uwagę, że ochrona żywności przed zmarnowaniem sprzyja ochronie środowiska.
- Jeżeli żywność zostanie w prawidłowy sposób zagospodarowana na rzecz osób potrzebujących, to nie trafi ona do utylizacji, a tym samym nie trafi do środowiska. 1 tona zmarnowanej żywności emituje w środowisko ponad 4 tony dwutlenku węgla – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
REKLAMA
Duże potrzeby Banków Żywności w zakresie zapewnienia środków na zagospodarowanie produktów spożywczych dały o sobie znać między innymi przy przekazywaniu osobom potrzebującym nadwyżek owoców i warzyw w związku z rosyjskim embargiem.
Co roku Banki Żywności przekazują organizacjom charytatywnym około 100 tysięcy ton produktów spożywczych.
Dariusz Kwiatkowski, awi
Polecane
REKLAMA