"Zawsze stał po stronie zasad". Sejm ustanowił rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta

W przyszłym roku mija 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Jego wiersze popularyzował Jacek Kaczmarski. Sejm oddał hołd jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w.

2017-10-27, 12:06

"Zawsze stał po stronie zasad". Sejm ustanowił rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta
Zdj. ilustracyjne. Foto: DGlodowska/Pixabay.com

Powiązany Artykuł

herbert pap 1200.jpg
Serwis ZBIGNIEW HERBERT

- W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, w życiu - kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi - napisano w uchwale.

Politycy podkreślili, że Herbert wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość, z których najważniejsze brzmi: "Bądź wierny. Idź".

Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich autorów XX w., twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. 

Do najsłynniejszych prac Herberta należą tomy poezji: "Struna światła" (1956), "Studium przedmiotu" (1961) i "Pan Cogito" (1974), a także książki eseistyczne: "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993). Poeta jest kawalerem Orderu Orła Białego, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Herdera, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Nagrody Jerozolimskiej i nagrody Złotego Mikrofonu.

REKLAMA

abi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej