Pamiętaj to Solidarność: Przełom solidarnościowy a sport w PRL
Dr Grzegorz Majchrzak to historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki pt. „Tajna historia futbolu w Polsce Ludowej. Służby, afery i skandale”. O publikacji, a także o sporcie w PRL-u w kontekście przełomu solidarnościowego, mówił w audycji Pamiętaj to Solidarność.
2017-10-27, 21:00
Posłuchaj
Jak podkreślił dr Grzegorz Majchrzak, książka „Tajna historia futbolu w Polsce Ludowej. Służby, afery i skandale” dotyczy głównie lat 70. i 80. i opowiada o wydarzeniach na styku piłki nożnej ze służbami, o aferach i skandalach w polskiej piłce nożnej.
Zaznaczył, że Sierpień ’80 i pojawienie się Solidarności sporo zmieniło w ówczesnym polskim sporcie. - Jeszcze w lipcu i sierpniu 1980 roku - jeśli spojrzymy na postulaty szczecińskie – widzimy punkt „likwidacja bezsensownych wydatków”. Do tej kategorii można było zaliczyć tzw. lewe etaty, które funkcjonowały w polskim sporcie. To coś, z czym Solidarność później w znacznej mierze skutecznie walczyła – tłumaczył gość.
Dr Majchrzak podkreślił, że polscy sportowcy - nie tylko piłkarze - nie byli zawodowymi piłkarzami z formalnego punktu widzenia. - Byli górnikami, milicjantami, żołnierzami, którzy amatorsko uprawiali sport, choć de facto byli zawodowcami. „Solidarność” z tym walczyła. To, co wywalczyła to była likwidacja lewych etatów. W ich miejsce wprowadzono stypendia dla sportowców – wyjaśnił.
W audycji dr Majchrzak wspominał także najgłośniejsze afery i skandale w polskim sporcie w czasach PRL-u.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Leszek Rysak.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
REKLAMA
Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 27.10.17
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA
REKLAMA