"Marcin Luter postrzegał siebie jako proroka"

31 października 1517 roku niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez podważających wiele aspektów nauczania Kościoła. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła oraz zapoczątkował okres zwany Reformacją. O postaci Marcina Lutra mówili w audycji Nos Kleopatry Tomasz Terlikowski (TV Republika) i Paweł Łepkowski (red. nacz. Uważam Rze Historia).

2017-10-28, 21:40

"Marcin Luter postrzegał siebie jako proroka"
Marcin Luter na obrazie Lucasa Cranacha Starszego. Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Posłuchaj

Marcin Luter – rewolucjonista czy reformator? Audycja Agnieszki Kamińskiej z cyklu "Nos Kleopatry" z udziałem publicystów: Tomasza Terlikowskiego i Paweł Łepkowskiego. (PR, 27.10. 2017)
+
Dodaj do playlisty

Marcin Luter domagał się zmian w skorumpowanej hierarchii Kościoła zachodniego. Zakwestionował autorytet papieża i soborów, twierdząc, że najważniejsza jest Biblia, a zbawienie może zapewnić tylko wiara i łaska Boża. Reformator odrzucił też zasadę tradycji apostolskiej, nauczania papieży, biskupstwa i celibatu księży. Zdaniem Tomasza Terlikowskiego Marcin Luter postrzegał siebie jako proroka.

- Luter miał poczucie, że pan Bóg, przez jego cierpliwą lekturę Pisma Świętego, powołał go do odrodzenia prawdziwego chrześcijaństwa. To był ostry polemista, który wszystkich rozstawiał po kątach. Duchowny uważał, że przywraca chrześcijaństwu jego pierwotny kształt. Mimo to w wielu kwestiach zmieniał chrześcijaństwo w duchu, które z pierwotnym chrześcijaństwem niewiele miało wspólnego. Jego postać kojarzona jest z ogromnym dramatem, jakim jest rozpad Kościoła i jego głęboki podział. Historia Europy wyglądałaby inaczej, gdyby nie Luter – powiedział publicysta.

Paweł Łepkowski przypomniał, że Marcin Luter miał długie życie i skomplikowaną osobowość. - Jego przygoda z duchowością prawdopodobnie wynikała z tego, że miał coś za kołnierzem. Wstąpienie do klasztoru augustianów wynikało z tego, że chciał się uchronić przed procesem za pojedynek. Przełomem jest wizyta duchownego w Rzymie w 1510 roku, który był przerażony tym, co widział – mówił gość Polskiego Radia 24.

Luteranizm to dziś najstarszy i czołowy nurt protestantyzmu. Kościoły protestanckie uznają Lutra za bohatera wiary, reformatora i odnowiciela Kościoła. Kościół katolicki widzi w nim teologa sprzeciwu wobec starego porządku wiary katolickiej, którego nauczanie zawierało wiele słusznych postulatów, uznanych przez Sobór watykański II, ale też wiele błędów dogmatycznych.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej