Dlaczego w Polsce brakuje węgla?
Nieoczekiwany wzrost liczby chętnych na zakup polskiego węgla. Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego jest to główny powód niedoborów tego surowca na krajowym rynku. Braki ocenił na ok. 1 mln ton. W jaki sposób zostaną one uzupełnione? O tym na antenie Polskiego Radia 24 mówił Paweł Musiałek, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
2017-10-29, 13:00
Posłuchaj
Tobiszowski przyznał, że w tym roku obserwowane jest zwiększone zapotrzebowanie na węgiel, co – w ocenie jego producentów – wynika w dużej części z tego, że chęć zakupu surowca z polskich kopalń zgłosili także ci odbiorcy, którzy dotąd korzystali w dużej części z węgla importowanego – obecnie, w związku ze wzrostem międzynarodowych cen węgla, jest on droższy od krajowego.
– Często słychać opinie, że nasz kraj śpi na węglu. Faktycznie, Polska posiada duże złoża tego surowca, którego pokłady znajdują się bardzo głęboko pod ziemią, co sprawia, że jego wydobycie w większych ilościach jest mocno utrudnione. W ostatnich latach mocno ograniczono wydatki na inwestycje unowocześniające technologie wydobywcze. Z tego powodu, gdy potrzebujemy węgla, to pojawiają się braki – wskazał Paweł Musiałek.
Wiceminister ocenił, że wydobycie węgla w Polskiej Grupie Górniczej będzie w tym roku o ok. 1 mln ton mniejsze od zakładanego. Natomiast tegoroczny import tego surowca do Polski jest – jak dotąd – o ok. 600-700 tys. ton większy od ubiegłorocznego, co może być jednym ze sposobów na uzupełnienie niedoborów krajowego węgla.
Ponadto w audycji Paweł Musiałek w szerszy sposób omówił problem smogu, który każdego roku wraca wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Gość Polskiego Radia 24 przedstawił negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie i konsekwencje, które wynikają z jego wdychania.
REKLAMA
PAP/Polskie Radio 24/db
________________________
Data emisji: 29.10.2017
Godzina emisji: 12:12
Polecane
REKLAMA