Premier: po wichurach straty w siedmiu województwach

- Po wichurach, które przeszły nad Polską, służby - m.in. straż, policja i ratownicy - po raz kolejny pokazały, że Polacy cały czas mogą na nie liczyć; wtedy, kiedy jest trudna sytuacja, od razu są na miejscu - podkreśliła w poniedziałek premier Beata Szydło.

2017-10-30, 10:59

Premier: po wichurach straty w siedmiu województwach

Posłuchaj

30.10.17 Przemówienie premier B. Szydło
+
Dodaj do playlisty

Premier wzięła udział w odprawie z udziałem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka oraz wojewodami i komendantami wojewódzkimi PSP z terenów dotkniętych skutkami wichur. Spotkanie odbyło się w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Szefowa rządu podkreśliła - na konferencji prasowej po odprawie - że osoby, które zostały poszkodowane w wichurach, są "pod opieką". "Mamy nadzieję, że bardzo szybko będą mogły (one) wrócić do zdrowia" - wskazała.

Jak mówiła premier, w tej chwili straty po nawałnicach są szacowane. "Wojewodowie pracują w terenie, są w stałym kontakcie z samorządami" - mówiła. Zaapelowała do samorządowców, aby włączali się w te akcję.

Szydło dziękowała również wszystkim służbom, które były i są zaangażowane w prowadzone akcje, m.in. strażakom, policjantom, ratownikom, ochotnikom, służbom medycznym i energetycznym. "Tym wszystkim, którzy cały czas w tych siedmiu województwach pracują, są w terenie, pomagają" - zaznaczyła premier. Zadeklarowała, że rząd jest w stanie skierować dodatkowe siły i środki do pomocy.

REKLAMA

Według szefowej rządu służby "po raz kolejny (...) udowodniły, że cały czas Polacy mogą na nie liczyć. "Wtedy, kiedy jest trudna sytuacja, od razu są na miejscu" - zaznaczyła. Premier zapewniła także, że rząd cały czas monitoruje sytuację.

Dwie osoby śmiertelne, liczne podtopienia

Od północy 29 października do 5 rano 30 października straż pożarna wyjeżdżała blisko 8 tys. razy. Najwięcej interwencji było w województwach: dolnośląskim - 1740, śląskim - 1202 i małopolskim - 900. Nie żyją dwie osoby. Uszkodzonych zostało 1117 budynków, w tym blisko 900 mieszkalnych. Ponad 400 budynków zostało podtopionych. W ponad 200 miejscach interweniowano na drogach. Zagrożenie I stopnia nadal występuje w województwach: zachodnio-pomorskim, pomorskim, warmińsko mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, mazowieckim oraz łódzkim.(PAP)

Polskie Radio 24

__________________

REKLAMA

Data emisji: 30.10.17

Godzina emisji: 10:37

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej