GUS: wynagrodzenia rosną. W III kwartale 2017 roku przeciętnie zarabialiśmy 4255,59 zł

Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale tego roku wyniosło 4255,59 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 4,9 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

2017-11-10, 14:32

GUS: wynagrodzenia rosną. W III kwartale 2017 roku przeciętnie zarabialiśmy 4255,59 zł
W Polsce narasta presja płacowa. Foto: tanatat/Shutterstock.com

W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,8 proc.

NBP pronozuje podwyżki

"W IV kwartale można oczekiwać dalszego wzrostu przeciętnej płacy” - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw" Narodowego Banku Polskiego.

Jak wyjaśnia dalej Narodowy Bank Polski, podwyżki są skutkiem zarówno rosnących nacisków ze strony pracowników, jak i wyższych obrotów i zysków, czyli po prostu dobrej sytuacji finansowej polskich firm.

Jak dodaje NBP, przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę na problemy związane z wydajnością pracy, która nie nadąża za wzrostem wynagrodzeń.

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń przyspieszy do 7 proc.?

Z prognozami tymi zgadza się również Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP, który w rozmowie z Naczelną Redakcją Polskiego Radia, przewidywał, że do końca roku wzrost płac przyspieszy nawet do 7 proc.

- Równocześnie te płace zaczną reagować na wzrost cen, na to, że pojawiła się inflacja. I ten wzrost płac nie tylko musi zapewnić pewien realny przyrost siły nabywczej, ale także nadążać za tym wzrostem cen. Na skutek tego płace przyspieszą. Do końca roku możemy spodziewać się wzrostów na poziomie 6 – 7 proc. – mówił Łukasz Kozłowski.

Pracownik pilnie poszukiwany

Już teraz w wielu branżach niedobory kadrowe są tak duże, że walka o pracowników rozgorzała na dobre. Polskie przedsiębiorstwa wciąż szukają rąk do pracy. Jak wynika z danych GUS, od początku roku tylko duże firmy przyjęły do pracy ponad 220 tysięcy osób. Tegoroczny wzrost zatrudnienia może więc pobić dotychczasowy rekord z 2007 roku (246 tys.).

PAP/NRG, Anna Wiśniewska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej