Politolog o Grzegorzu Schetynie: "został uczestnikiem debaty o rekonstrukcji rządu"
- PO próbuje wkroczyć do gry. W ostatnich tygodniach w przekazie narracyjnym debaty publicznej w Polsce dominuje bowiem tematyka dotycząca rządu i tego, co rząd zrobił – powiedział w audycji Północ Południe politolog prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi lidera PO Grzegorza Schetyny dotyczącej złożenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.
2017-11-16, 22:11
Posłuchaj
„Rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas Marszu Niepodległości. Jeśli Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi w przyszłym tygodniu wniosek o konstruktywne wotum nieufności” - powiedział w czwartek lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
„To rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenia dla mowy nienawiści, dla takich zachowań, dla agresji i wewnętrznej wojny, dla hołubienia bojówek, które z nacjonalistycznych haseł próbują tworzyć język polityczny” – dodał odnosząc się do wydarzeń podczas sobotniego Marszu Niepodległości.
Jak podkreślił prof. Maciej Drzonek, Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska niewątpliwie próbuje wkroczyć do gry. - To, co Schetyna dziś zaproponował to próba wejścia do narracji, do przekazu – wyjaśnił gość.
- Jest kilka wymiarów jego wystąpienia. Po pierwsze [Grzegorz Schetyna - przyp. red] chce odwrócić uwagę od tego, co zrobiło kilku jej europosłów w Parlamencie Europejskim, a mianowicie zagłosowało za rezolucją, która jest negatywna i powtarza pewne nieprawdy o Polsce. Po drugie mógł chcieć przerwać pozytywną narrację rządu o tym, co się udało zrobić w ciągu dwóch lat – tłumaczył prof. Drzonek.
REKLAMA
Gość Polskiegfo Radia 24 dodał, że trzeci wymiar jest najbardziej wysublimowany. - Schetyna, mówiąc że być może złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności, włącza się w debatę o rekonstrukcji rządu. Dyskutuje się bowiem o tym, czy premier Szydło utrzyma się na stanowisku premiera. Jeśli teraz PO złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności, to PiS będzie bronił Beaty Szydło. Jeśli zapadła decyzja, że premier zostanie wymieniona, to będzie to dziwnie wyglądało jeśli najpierw zostanie obroniona, a potem wymieniona – podsumował prof. Drzonek.
W audycji mowa była także o Krajowej Radzie Sądownictwa, która zapowiedziała ponowne rozpatrzenie kandydatur na asesorów i zaprezentowanym przez Małgorzatę Gersdorf projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Mówił o tym dr Jacek Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
____________________
Data emisji: 16.11.17
Godzina emisji: 21:35
Polecane
REKLAMA