Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Wietnamie. Podpisano ważne umowy gospodarcze
Wietnamski rynek i władze są otwarte na polskie towary i inwestycje - mówił we wtorek w Hanoi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Wietnamu Tran Dai Quangiem.
2017-11-28, 13:16
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda liczy na szybką realizację podpisanych w Wietnamie umów (IAR)
Dodaj do playlisty
- Pan prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i polskich inwestycji - powiedział Andrzej Duda na spotkaniu z polskimi i wietnamskimi mediami po rozmowach z prezydentem Wietnamu.
Wcześniej w obecności obu przywódców podpisano szereg umów i porozumień międzyrządowych, m.in. umowę między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a wietnamskim Ministerstwem Edukacji i Kształcenia o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego.
Polska udzieli Wietnamowi 250 mln euro pożyczki
Podpisano także ramową umowę o współpracy finansowej pomiędzy rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Na mocy tej umowy Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.
REKLAMA
Ponadto podpisano memorandum o porozumieniu między resortami rolnictwa i środowiska obu krajów, a także między polskimi ministerstwami rozwoju i finansów a wietnamskim resortem przemysłu i handlu.
Umowa inwestycyjna o wartości 50 mln USD
Podpisano także umowę inwestycyjną o wartości 50 mln USD pomiędzy polską firmą Adamed Holding a wietnamską firmą Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC. Grupa Adamed nabyła pakiet kontrolny firmy Dat Vi Phu. Transakcja stanowi największą polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie.
Podpisano też memorandum o współpracy między Polską Agencją Prasową a Wietnamską Agencją Informacyjną.
- Wszystkie one (podpisane umowy i porozumienia) budują sferę wzajemnych relacji, a także wierzę w to, że ułatwią rozwój kontaktów biznesowych i naukowych pomiędzy naszymi krajami – mówił polski prezydent.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda w Wietnamie. Nowy impuls w kontaktach handlowych?
Prezydent Duda wyraził też przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego „w niedługim czasie funkcjonariusze wietnamscy będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin oraz pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę Wiss”.
Prezydent zaznaczył, że liczy także na to, że w dzięki porozumieniu resortu szkolnictwa wyższego oraz wietnamskim Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego więcej wietnamskich studentów będzie mogło studiować w Polsce oraz będzie możliwa nauka języka polskiego na Uniwersytecie w Hanoi.
Otwarcie Zagranicznego Biura PAIH w Ho Chi Minh
Prezydent podziękował też za możliwość otwarcia Zagranicznego Biura PAIH w Ho Chi Minh.
Jak zauważył Andrzej Duda, „ta placówka to wyraz polskiego zaangażowania na wietnamskim rynku i tego, jak bardzo nam zależy, aby polskie firmy były na tym rynku bardziej obecne, a z drugiej strony, żeby także i wietnamskie firmy były obecne na polskim rynku”.
REKLAMA
- Dziesięć lat temu, kiedy spotkali się premierzy Polski i Wietnamu, wartość wymiany gospodarczej była mniej więcej na poziomie 0,5 mld USD, i mówili, że chcieliby, by w perspektywie kilkuletniej ta wymiana się podwoiła. Można z satysfakcją mówić po dziesięciu latach, że to jest nie dwa razy więcej, a cztery razy więcej, bo ok. 2 mld USD rocznie - oświadczył prezydent Duda.
Saldo wzajemnych obrotów handlowych wzrośnie?
Polski prezydent wyraził nadzieję, że dzięki jego wizycie w Wietnamie oraz wizycie prezydenta Wietnamu w Polsce, do złożenia której zaprosił Tran Dai Quanga, saldo wzajemnych obrotów handlowych jeszcze wzrośnie i wzrost ten będzie co najmniej dwukrotny.
Duda podziękował wietnamskiemu prezydentowi za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. - Wietnam naszą kandydaturę poparł i także dzięki temu osiągnęliśmy świetny wynik w głosowaniu w ONZ - mówił Duda. Zapewnił jednocześnie o poparciu kandydatury Wietnamu na tę samą funkcję na lata 2020-2021.
REKLAMA
Prezydent Tran Dai Quang podziękował Polsce za wsparcie kandydatury jego kraju na niestałego członka RB ONZ. Jednocześnie poprosił o polskie wsparcie i aktywną promocję jak najszybszego podpisania i ratyfikacji umowy handlowej między Wietnamem a Unią Europejską.
Tran Dai Quang wyraził satysfakcję z podpisania przez wietnamskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz polskie resorty rozwoju i finansów umowy o wartości 250 mln euro, która "stanowi podstawę do realizacji projektów współpracy rozwojowej między rządem polskim i wietnamskim".
Źródło: TVP.info
Efekty wizyty w Wietnamie
Jeżeli chodzi o relacje handlowe, biznesowe z Wietnamie, to Polska ma przewagę w stosunku do innych krajów, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marek Siudaj z "Gazety Bankowej".
REKLAMA
- W Polsce pracuje bardzo dużo przyjezdnych z tego kraju. Wcześniej, w PRL-u bardzo dużo Wietnamczyków studiowało u nas na zasadzie wymiany studentów z krajów socjalistycznych. Wbrew pozorom więc Polska jest tam całkiem nieźle rozpoznawalna, więc te korzyści mogą być spore, szczególnie że one już są dosyć wyraźne. Nie widzę więc powodu, żeby tego handlu nie było więcej - tłumaczył ekspert.
Ekspansja poza tradycyjne rynki
Rynki azjatyckie są bardzo perspektywiczne, podobnie jak rynki afrykańskie, mówił z kolei dr Artur Bartoszewicz.
- To, co prezydent robi w swoim działaniu, to wyraźne wsparcie ekspansji poza tradycyjne rynki. My jesteśmy przyzwyczajeni do rynków europejskich i na nich czujemy się dosyć dobrze. Utraciliśmy udziały w rynku rosyjskim, co wynika z określonej sytuacji politycznej, ale jest ta perspektywa rozwoju i inwestowanie w te rynki, które w długim okresie będą zwycięskie, to jest właśnie Azja, Afryka - podkreślał ekspert.
Jak informował przed wizytą szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, w trakcie wizyta Andrzeja Dudy w Wietnamie zostanie podpisanych szereg umów gospodarczych, w tym umowa między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy finansowej.
REKLAMA
Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie towarzyszy misja gospodarcza, w której udział bierze 65 przedstawicieli firm znad Wisły.
IAR/PAP/NRG, oprac. Anna Wiśniewska
REKLAMA