8 umów gospodarczych między Polską a Wietnamem
O podpisanych w Hanoi porozumienia o współpracy zacieśnią relacje Polski i Wietnamu - mówią ministrowie, którzy towarzyszą prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Wietnamie. W obecności prezydentów Dudy i Tran Dai Quanga podpisano osiem umów.
2017-11-28, 17:41
Posłuchaj
Dotyczą one finansów, szkolnictwa wyższego, ochrony środowiska i rolnictwa. Jedna z nich zakłada pożyczkę dla Wietnamu w wysokości 250 milionów euro.
Polska priorytetowa dla Wietnamu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego Polska otrzymała zapewnienia ze strony najważniejszych wietnamskich polityków, że jest priorytetowym partnerem dla Wietnamu w Europie Środkowej.
Polska pożyczy Wietnamowi 250 mln euro
Polska chce rozwinąć eksport do Wietnamu. Według rządu w Warszawie to jeden z pięciu najbardziej rozwojowych rynków świata.
REKLAMA
Podpisana została umowa finansowa, która przewiduje, że Polska pożyczy Wietnamowi 250 milionów euro. Kwota ma zostać wykorzystana na zakup produktów polskich producentów wybranych przez stronę wietnamską.
Wietnamczycy kupią specjalistyczny sprzęt od polskich firm
− Dzięki umowie finansowej Wietnam będzie w Polsce kupował specjalistyczny sprzęt dla straży pożarnej, policji, a także statki ratownicze" - mówił minister Szczerski. Dodał, że jedna z umów biznesowych między firmami farmaceutycznymi otwiera dużą polską inwestycję w Wietnamie.
Umowa między dwoma firmami farmaceutycznymi
Doszło też do podpisania umowy biznesowej między polską a wietnamską firmą farmaceutyczną. Chodzi o umowę inwestycyjną o wartości 50 mln USD pomiędzy Adamed Holding a Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC. Grupa Adamed nabyła pakiet kontrolny wietnamskiej firmy. Transakcja stanowi największą polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie.
REKLAMA
W wietnamskich uczelniach studia o Polsce
Zwiększona zostanie wymiana akademicka między Polską i Wietnamem. Dodatkowo jak wyjaśniał wicepremier Jarosław Gowin, Warszawie zależy na uruchomieniu na wietnamskich uczelniach kierunku: studia o Polsce.
− Uruchomienie lektoratu języka polskiego to pierwszy krok" - mówił Jarosław Gowin. Dodał, że umowa pozwoli wietnamskim uczelniom zawierać porozumienia z polskimi szkołami wyższymi.
Porozumienie dotyczące zasobów naturalnych i środowiska
Polska i Wietnam zawarły też porozumienie o współpracy w dziedzinie zasobów naturalnych i środowiska. Umowę podpisał minister Jan Szyszko, który przekonywał, że Polska jest gotowa dostarczyć Wietnamowi najlepsze technologie związane z poprawą jakości korzystania z zasobów naturalnych.
− Polska jest świetnie przygotowana do tego, by dać Wietnamowi nasze technologie po to, żeby jakość wody i dostęp do niej był coraz lepszy - powiedział minister środowiska.
Polska liczy na zwiększenie eksportu artykułów spożywczych: m.in. wołowiny
Wiceminister rolnictwa Ewa Lech poinformowała, że 55 procent polskiego eksportu do Wietnamu to towary rolno-spożywcze. Polska szuka nowych produktów, które mogłyby trafić na rynek wietnamski.
REKLAMA
− Chcielibyśmy poszerzyć nasz wolumen na przykład o wołowinę i borówkę amerykańską. W 2015 roku udało nam się zdobyć rynek, jeśli chodzi o dostawę jabłek i teraz chcemy iść o krok dalej - wyjaśniła Ewa Lech.
Podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Ewa Lech mówiła ponadto, że porozumienie o współpracy między resortami rolnictwa obejmuje m.in. kwestie fitosanitarne i weterynaryjne, naukowe, a także zdobywania nowych rynków.
Polska ma deficyt handlowy z Wietnamem wynoszący 1,5 mld dolarów
Obroty handlowe między krajami sięgają blisko 2 miliardów dolarów. Deficyt handlowy Polski w relacjach z Wietnamem wynosi prawie 1,5 miliarda dolarów.
Polska popiera umowę o wolnym handlu między UE a Wietnamem
Zdynamizowanie relacji z Wietnamem ma przynieść wynegocjowana umowa o wolnym handlu między tym krajem a Unią Europejską. Polska popiera ratyfikację porozumienia, jednak jak mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, w tej sprawie nie ma zgody wśród państw unijnych. Część z nich sprzeciwia się otwarciu unijnej gospodarki na konkurencję spoza Europy.
REKLAMA
− My wspieramy ruch przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera, żeby UE otwierała się tego typu umowami na partnerów gospodarczych spoza Europy. Jesteśmy zwolennikami otwartych więzi handlowych UE z krajami tego regionu, dlatego prezydent dzisiaj zadeklarował poparcie dla tej umowy – podkreślił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski . Wejście w życie tej umowy przewidywane jest na 2018 r.
IAR, PAP, jk
REKLAMA