Spory wokół reformy antykorupcyjnej w Rumunii

Tysiące ludzi demonstrowały pod koniec listopada w Bukareszcie i innych rumuńskich miastach przeciwko przyjęciu przez rząd kontrowersyjnej reformy podatkowej obniżającej zarobki, projektowi ustawy dotyczącej niezawisłości systemu sprawiedliwości i korupcji. O sytuacji politycznej w Rumunii mówił w audycji Świat w Powiększeniu Tomasz Dąborowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

2017-12-05, 20:00

Spory wokół reformy antykorupcyjnej w Rumunii
W Bukareszcie protestowało 30 tys., zaś kolejne 20 tys. osób w 70 miastach w całym kraju. Demonstracje wybuchły, gdy rządzący po raz kolejny usiłowali zliberalizować przepisy antykorupcyjne.Foto: AP/EAST NEWS

Posłuchaj

05.12.2017 Tomasz Dąborowski: „Wyniki świadczą o sukcesie w walce z korupcją”.
+
Dodaj do playlisty

Tysiące Rumunów po raz kolejny demonstrowały w całym kraju przeciwko rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), oskarżając ją o chęć osłabienia walki z korupcją, będącą jednym z głównych problemów kraju, mimo postępów osiągniętych pod nadzorem Komisji Europejskiej.

Zdaniem Tomasza Dąborowskiego zmiany proponowane przez rząd odzwierciedleniem fundamentalnego sporu na rumuńskiej scenie politycznej. – Z jednej strony mamy centrolewicowy rząd, który zwyciężył z ogromnym poparciem w grudniu ubiegłego roku. Z drugiej strony jest opozycja oraz prezydent, którzy są krytyczni wobec władzy. Spór toczy się o naturę walki z korupcją. Rumunia od wielu lat była podawana jako wzór walki z łapownictwem, istnieje tam Krajowa Dyrekcja Antykorupcyjna, która miała ogromne sukcesy i ścigała najważniejszych polityków – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta jest wiele informacji o skandalach związanych z agencją antykorupcyjną. – Wskaźniki mówią, że 95 proc. spraw tej agencji kończyło się skazaniem. Informacje o skandalach i powiązaniach politycznych są nagłaśniane przez obecne władze. Istnieją wskazówki, że agencja nie do końca funkcjonowała prawidłowo. W Rumunii istnieje ogromna narracja o wpływach służb specjalnych, jeszcze z czasów komunistycznych. Służby miały duże kompetencje i słaba była kontrola nad nimi. W mojej ocenie, nawet jeśli dochodziło do nieprawidłowości, to wyniki świadczą o sukcesie w walce z korupcją – mówił Dąborowski.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 05.12.2017

Godzina emisji: 19:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej