Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera: dobra wiadomość dla gospodarki?

Zmiana na najważniejszym stanowisku w Radzie Ministrów jest już pewna. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała o rezygnacji Beaty Szydło z funkcji premiera. Komitet Polityczny PiS rekomendował na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.   

2017-12-07, 20:48

Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera: dobra wiadomość dla gospodarki?

To wyraźny sygnał, że rząd stawia na gospodarkę, oceniała wcześniej w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mam przynajmniej taką nadzieję, że to by oznaczało, że do tej pory próbowaliśmy rozdawać pieniądze, a teraz musimy wymyślić, w jaki sposób w kolejnych latach je zarabiać, żeby można było zrealizować to wszystko, co zostało wprowadzone w ciągu pierwszych dwóch lat rządów koalicji z PiS na czele – mówiła ekspertka.


Powiązany Artykuł

morawiecki1200.jpg
Komitet rekomendował na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

„Mateusz Morawiecki biznes czuje i rozumie”

Jak zwracała uwagę dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Morawiecki to osoba, która wyszła z biznesu i ten biznes czuje i rozumie.

- Czy do końca działa na rzecz biznesu? Wielokrotnie mieliśmy mnóstwo wątpliwości. Część działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów przedsiębiorczości nie sprzyjały. Mateusz Morawiecki ma swoje określone cele jako wicepremier i minister, które nie zawsze pasują biznesowi. I taka jest praktyka, w każdym kraju – podkreślała rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

REKLAMA

Nowe zadania i obowiązki

Należy też pamiętać, o czym przypominała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, że premier ma mnóstwo funkcji o obowiązków i wcale nie oznacza, że będzie koncentrować się na gospodarce.

"

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Mateusz Morawiecki to osoba, która wyszła z biznesu i ten biznes czuje i rozumie.

- Jeśli Mateusz Morawiecki zostanie premierem, to zobaczymy, jaką będzie miał koncepcję. Jeśli tak się stanie, to będzie expose, z którego będziemy mogli bardzo wiele wyczytać. I wtedy będziemy mogli dyskutować na ten temat – zaznaczyła rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Co z resortami finansów i rozwoju?

Objęcie przez Mateusza Morawieckiego stanowisko premiera może docelowo oznaczać również zmiany na czele kluczowych dla gospodarki Ministerstw: Finansów i Rozwoju. Choć na razie według nieoficjalnych informacji nie przewidziano zmian ministrów.

Już teraz jako szef tych resortów, a w dodatku wicepremier Mateusz Morawiecki ma olbrzymią władzę, mówił z kolei w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Mateusz Walewski z PwC.

REKLAMA

"

Mateusz Walewski Już teraz Mateusz Morawiecki ma olbrzymią władzę.

- Ta jego władza (gdyby został premierem – przyp. red.) będzie szersza, ale płytsza. Dodatkowo do rządu dojdą pewnie dwie nowe osoby – przewidywał ekspert.

Karuzela zmian personalnych?

Obawy, co do przetasowań w tych dwóch resortach, po objęciu funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego, wyrażał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Maciej Bitner z WiseEuropa.

"

Maciej Bitner To otworzyłoby drzwi do dalszych zmian personalnych.

- To otworzyłoby drzwi do dalszych zmian personalnych. Znowu uruchomi się kołowrót w spółkach Skarbu Państwa. To byłoby niedobre. Udało się uzyskać ciągłość, rozpoczęto pewne polityki, są pewne plany w Ministerstwie Rozwoju, które ogłoszono, których realizacji się spodziewamy. Boję się, że ta rekonstrukcja spowoduje kolejną falę opóźnień – mówił ekspert.

Według informacji PAP wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na wtorek.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, Anna Wiśniewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej