Rosja zdejmuje embargo z unijnej wieprzowiny
Od 6 grudnia tracą moc akty prawne zakazujące - ze względu na ASF - wwozu żywych świń i wieprzowiny z krajów UE do Rosji, poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).
2017-12-06, 12:58
Rossielchoznadzor oświadczył, że na razie nie oczekuje pogorszenia się sytuacji w kraju, jeśli chodzi o ASF, ponieważ obowiązuje "zakaz polityczny na wwożenie tych produktów", tj. sankcje nałożone na żywność z krajów zachodnich.
Decyzja Rossielchoznadzoru oznacza dostosowanie stanowiska Rosji w tej sprawie do zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO). W lutym br. WTO oddaliła w postępowaniu odwoławczym sprzeciw Rosji wobec uznania za nielegalny jej zakaz importu świń i wieprzowiny z Unii Europejskiej.
Jednocześnie w Rosji obowiązuje, wprowadzony w sierpniu 2014 roku, zakaz sprowadzania z państw zachodnich większości importowanych stamtąd artykułów żywnościowych.
W 2013 na Rosję przypadała jedna czwarta całości unijnego eksportu świń i wieprzowiny, za co rosyjscy kontrahenci zapłacili 1,4 mld euro.
Ograniczony dostęp do rynków kapitałowych
Tymczasem, jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio, Unia Europejska ma ponownie za kilka tygodni przedłużyć sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za jej agresję na Ukrainie.
Restrykcje, które wygasają pod koniec przyszłego miesiąca, mają być przedłużone o pół roku.
REKLAMA
Jeśli sankcje zostaną przedłużone, to największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały nadal ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też będzie sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązywać będzie także embargo na dostawy broni.
Sankcje za sankcje
UE po raz pierwszy wprowadziła sankcje wobec Rosji 31 lipca 2014 roku na jeden rok, w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. We wrześniu 2014 roku sankcje te zaostrzono.
19 marca 2015 roku Rada Europejska postanowiła uzależnić ich zniesienie od pełnego wdrożenia porozumień mińskich, co miało nastąpić do 31 grudnia 2015 roku. Ponieważ tak się nie stało, Rada przedłuża sankcje co pół roku.
Moskwa ze swej strony w sierpniu 2014 roku wprowadziła po raz pierwszy zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. Później rozszerzyła listę krajów objętych embargiem o Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein.
W czerwcu 2016 roku władze Rosji przedłużyły po raz kolejny okres obowiązywania embarga, tym razem do końca 2017 roku.
REKLAMA
Rok później, czyli w czerwcu 2017 roku, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przedłużeniu kontrsankcji wobec krajów zachodnich do końca przyszłego roku.
IAR/PAP, awi
REKLAMA