Drony pomagają w ochronie lasów. Polscy leśnicy już z nich korzystają

Drony coraz częściej będą pojawiać się nad lasami. Ich zastosowanie to szansa na bardziej efektywne lokalizowanie ognisk pożarów a także na obniżenie kosztów - leśnicy zgadzają się, że wynajmowanie motolotni czy samolotów pociąga za sobą zbyt duże wydatki.

2017-12-08, 13:30

Drony pomagają w ochronie lasów. Polscy leśnicy już z nich korzystają
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Drony nad polskimi lasami (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Paweł Szymański z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarki Wiejskiej mówi, że obecnie drony służą do wykonywania lotów patrolowych w celu wyszukiwania nielegalnych ognisk w lasach, miejsc, gdzie są palone śmieci albo gdzie doszło do zaprószenia ognia, na przykład przez pociągi czy turystów. Polscy leśnicy wykorzystują je też do monitorowania stanu zdrowotnego lasów, a także do aktualizowania leśnej mapy numerycznej, opisującej kondycję lasu. Paweł Szymański podkreśla, że dzięki dronom udaje się to robić dużo szybciej, niż za pomocą tradycyjnych metod, na przykład geodezyjnych.

Ekspert zwraca uwagę, że drony mogą być tez wykorzystywane na przykład do opryskiwania lasów w celu zwalczania szkodników, choć w Polsce na razie dopiero to raczkuje.

Drony tańsze, ale nie tanie

Koszty wykorzystywania dronów są niższe niż na przykład motolotni, ale nadal dość wysokie - chodzi przede wszystkim o ubezpieczenie "aero casco", ale też serwisowanie. Do tego, aby być operatorem drona, trzeba posiadać świadectwo nabytych kwalifikacji, które uzyskuje się przez zdanie egzaminów organizowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej