Złoty radzi sobie trochę gorzej. W centrum uwagi były decyzje banków centralnych

W ostatnim tygodniu polski złoty osłabił się w relacji do euro o blisko 2 grosze. Jednak kurs euro do złotego w okolicach 4,22 nadal znajduje się poniżej szczytów z tego kwartału, kiedy przekraczał nawet 4,30, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Arkadiusz Trzciołek, strateg walutowy w PKO Banku Polskim.

2017-12-15, 09:10

Złoty radzi sobie trochę gorzej. W centrum uwagi były decyzje banków centralnych
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: whitelook/Shutterstock.com

Posłuchaj

O notowaniach walut w minionym tygodniu mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Arkadiusz Trzciołek, strateg walutowy w PKO Banku Polskim
+
Dodaj do playlisty

- Wśród głównych czynników wpływających na ruchy walutowe w ostatnim tygodniu znalazły się posiedzenia banków centralnych, gdzie na pierwszy plan wysunęła się trzecia w tym roku podwyżka stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną – mówi Arkadiusz Trzciołek.

Sygnał do osłabienia złotego

Wyższy koszt pieniądza w USA oraz oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku wpływają negatywnie na perspektywy wobec walut rynków wschodzących, dając również sygnał do osłabienia złotego, wyjaśnia ekspert.

- Na głównej parze walutowej kurs euro w relacji do dolara pozostaje poniżej 1,18 – dodaje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

EBC nie zaskoczył

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który nie dokonał zmian w swojej polityce monetarnej, nie była zaskoczeniem, zauważa ekspert.

REKLAMA

- Założenia wobec rozwoju ścieżki inflacyjnej w strefie euro nie wskazują na możliwość podwyższenia stóp w przyszłym roku, co również ograniczało pole do umocnienia wspólnej waluty – podsumowuje Arkadiusz Trzciołek.

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, oprac. Anna Wiśniewska

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej