Rozmowa PR24: Posłowie o postępowaniu UE przeciwko Polsce
Prezydent Francji i kanclerz Niemiec zapowiedzieli, że w sprawie procedury przeciwko Polsce będą wspierać stanowisko Komisji Europejskiej. Z powodu głosowania sześciu europosłów PO nad rezolucją Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce z Platformy do PiS-u odeszło dwóch senatorów. O postępowaniu UE przeciwko Polsce oraz o francuskich śmigłowcach mówili w audycji Rozmowa PR24 Ireneusz Zyska (PiS) i Paweł Szramka (Kukiz’15).
2017-12-15, 16:30
Posłuchaj
Według Ireneusza Zyski uruchomienie artykułu 7. przez KE byłoby bardzo niesprawiedliwe i tendencyjne. – Trzeba podkreślić, że PO postawiła nas przez 8 lat w roli petenta w Unii Europejskiej. Największym marzeniem dla tych polityków była praca w strukturach unijnych, co pokazuje przykład Donalda Tuska. Jeżeli ta procedura zostanie uruchomiona, jest prawdopodobieństwo, że kraje Grupy Wyszehradzkiej nie poprą tego wniosku i Polska nie zostanie ukarana – mówił poseł.
Zdaniem Paweł Szramki nie możemy dopuścić, by wojna PO-PiS szkodziła Polsce. – Viktor Orban nie poświęci przyjaźni polsko-węgierskiej, by sprzedać nasz kraj. Skoro jesteśmy sojusznikami, to nie włoży nam noża w plecy. Politycy PO byli zaskoczeni, mieli wstrzymać się w głosowaniu, ale zagłosowali przeciwko Polsce. Prowadzi się wojnę między PiS-em a PO, ale wylewanie jej poza Polskę jest skrajnie nieodpowiedzialne – powiedział gość Polskiego Radia 24.
W czwartek minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly zapowiedziała reorganizację obsługi technicznej i konserwacji wyposażenia sił powietrznych. Według niej, ponad połowa samolotów i helikopterów wojskowych francuskich sił powietrznych - w tym śmigłowców Caracal - nie może latać, bowiem ich naprawy kosztują zbyt drogo. W 2015 roku rząd PiS zdecydował o wycofaniu się z podjętej kilka miesięcy wcześniej - za rządów koalicji PO-PSL - decyzji o zakupie caracali dla polskiego wojska.
Jak podkreślał Ireneusz Zyska, PO nie dbała o interes Polski w tej sprawie. – Platforma zachłysnęła się tym, że caracale były zagraniczne. W niepodpisywaniu tego kontraktu ważną rolę odegrał ówczesny minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który uznał, że offset nie był korzystny. Ten skandal pokazuje, że trzy czwarte śmigłowców jest nieuruchomione. Poprzednia ekipa rządząca była nastawiona na zakup złomu – przekonywał komentator.
REKLAMA
W opinii Pawła Szramki caracale były złym pomysłem od początku. – Trzeba patrzeć na funkcjonalność i koszty eksploatacji. Robić zakupy, by pokazać, że rozbudowuje się armię jest nieodpowiedzialne, jeśli nie będą one kompatybilne z naszym pozostałym sprzętem. Tym bardziej, jeśli ten sprzęt byłby serwisowany we Francji. Koszty obsługi pożarłyby budżet MON-u, nie mówiąc o problemach z naszą obronnością – wskazywał parlamentarzysta.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
REKLAMA
____________________
Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24
Data emisji: 15.12.2017
Godzina emisji: 16:10
REKLAMA