Święta Bożego Narodzenia w państwach byłego ZSRR

We wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego komuniści intensywnie walczyli ze świątecznymi tradycjami katolików. Czy przetrwały do dziś? Gościem audycji 7 Dni Wschód był Andrzej Grajewski, zastępca redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego.

2017-12-24, 10:50

Święta Bożego Narodzenia w państwach byłego ZSRR
"Wszędzie tam, gdzie mieszkała duża populacja Polaków Wigilia Bożego Narodzenia była wyjątkowym wydarzeniem". Foto: GerDukes/Pixabay

Posłuchaj

21.12.17 7 Dni: Wschód - Sytuacja kościoła katolickiego w państwach byłego ZSRR
+
Dodaj do playlisty

Chociaż każdy z powstałych krajów po rozpadzie ZSRR w 1991 r. ma swoją specyfikę, to posiadają też one wspólną cechę. Katolicy, poza Litwą i Łotwą stanowią tam mniejszość. Jak tłumaczył Andrzej Grajewski, biorąc pod uwagę warunki sowieckie wolność religijna była tam całkiem duża. - W Kownie funkcjonowało seminarium i chociaż nie było biskupów to ich role pełnili administratorzy apostolscy, funkcjonowała też cała struktura kościelna - tłumaczył gość audycji.

Inna sytuacja była jednak w postsowieckich republikach środkowoazjatyckich, gdzie np. w Azerbejdżanie przeważa Islam. W Rosji, na Białorusi i Ukrainie, a także w Mołdawii i Gruzji, większość wierzących stanowią prawosławni, w Armenii zaś wyznawcy Kościoła Apostolskiego.

Jak zaznaczył jednak Andrzej Grajewski wszędzie tam, gdzie mieszkała duża populacja Polaków Wigilia Bożego Narodzenia była wyjątkowym wydarzeniem. – Czas ten był przeżyciem nie tylko religijnym, ale także narodowym, przy czy trzeba pamiętać, że w czasach Związku Sowieckiego Boże Narodzenie nie było dniem świątecznym i obchodzono je tylko w rodzinie – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 

Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kawa

7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 24.12.17

REKLAMA

Godzina emisji: 9.15

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej