Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania

Kilkaset osób uczestniczyło w inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego na poznański Dworzec Letni. To wydarzenie 99 lat temu, czyli 26 grudnia 1918 roku, zapoczątkowało wybuch Powstania Wielkopolskiego. 

2017-12-26, 22:06

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania

Posłuchaj

99 lat temu do Poznania przybył Paderewski. Relacja Adama Michalkiewicza, Radio Poznań (IAR)
+
Dodaj do playlisty

 "Niech żyje!" - krzyczeli ludzie, kiedy na dworzec wjeżdżał pociąg parowy z Ignacym Paderewskim.

Po zatrzymaniu się pociągu Paderewskiego witał między innymi wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, a także dyrektor Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki. Ten ostatni w wystąpieniu zobowiązał się do wybudowania w Poznaniu nowego muzeum Powstania Wielkopolskiego. Porównał obecne muzeum do Muzeum Powstania Warszawskiego i pytał publiczność, czy to nie wstyd, że poznańskie muzeum jest takie małe. 

Po tych przemówieniach na scenę przed Dworcem Letnim wszedł Ignacy Paderewski, który pozdrowił zebranych. Wspominał znakomitych Wielkopolan: Karola Marcinkowskiego czy Hipolita Cegielskiego. Mówił, że Ojczyzna się odradza i wzywał Polaków do jej wspólnego tworzenia. 

W rolę Ignacego Paderewskiego po raz kolejny wcielił się Edmund Dudziński. 

REKLAMA

Wtorkowa inscenizacja cieszyła się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem; rzesze poznaniaków, w tym całe rodziny, nie mogły się zmieścić na dworcowym peronie. Po wjeździe na stację składu prowadzonego przez parowóz rozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Niech żyje Polska! Niech żyje wolność!

29. rekonstrukcja przyjazdu Paderewskiego

Podczas inscenizacji wystąpiła orkiestra MPK. Odbył się też koncert pieśni patriotycznych. W tym roku po raz pierwszy "Paderewski", po powitaniu na dworcu, wsiadł znów do pociągu i wraz z częścią zgromadzonych odbył jeszcze kilkudziesięciominutową podróż na trasie Poznań-Swarzędz-Poznań. 

Rozszerzenie programu, to inicjatywa mająca związek ze zbliżającą się setną rocznicą wybuchu powstania. Chętni, którzy kupili specjalny bilet, mogli w pociągu porozmawiać z Paderewskim, lub zrobić sobie z nim pamiątkowe selfie.

Inscenizacja jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego. Szef chóru i pomysłodawca przedsięwzięcia Ryszard Łuczak podkreślił, że w tym roku jest ono organizowane po raz 29. W tym czasie w rolę męża stanu wcielały się cztery osoby. Od kilku lat jest to właśnie Edmund Dudziński.

REKLAMA

Główne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu jutro. Najpierw - o 10:15 - zostaną złożone kwiaty na mogile pierwszego dowódcy Poznania - generała Stanisława Taczaka - na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Po tej uroczystości - o 11:00 - uczestnicy obchodów przejdą przed Pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. 

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej