Marek Kamiński. Zdobywca dwóch biegunów, który nie wyklucza wyprawy w kosmos

  2023-12-27, 05:45

  Marek Kamiński. Zdobywca dwóch biegunów, który nie wyklucza wyprawy w kosmos
  Marek Kamiński w drodze na biegun. Foto: archiwum Marka Kamińskiego/PAP

  27 grudnia 1995 roku, Marek Kamiński jako pierwszy polarnik został zdobywcą obu biegunów Ziemi - w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz - Polak spełnił swoje marzenia.

  Parę miesięcy wcześniej, 23 maja 1995 roku, wraz z Wojciechem Moskalem Marek Kamiński dotarł na biegun północny. - Jak doszliśmy na biegun byliśmy potwornie zmęczeni. Pierwszą naszą myślą było, żeby od razu rozbić namiot i pójść spać. To była taka cicha, wspaniała radość - mówił Marek Kamiński po zdobyciu wspólnie z Wojciechem Moskalem bieguna północnego.

  - Trzeba było pokazać, że coś można. To jest najfajniejsze, że nam się udało, że  w tym całym bałaganie, jaki jest w Polsce, udowodniliśmy, że zwykli ludzie, tacy jak my, mogą zrobić ważną rzecz - dodawał tuż po powrocie do kraju Wojciech Moskal.


  Posłuchaj

  Zdobywcy bieguna północnego - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 11.06.1995) 1:25
  +
  Dodaj do playlisty

   

  Po kilku miesiącach, 27 grudnia Kamiński samotnie doszedł na biegun południowy. "Zostałem pierwszą osobą, która zdobyła oba krańce Ziemi w jednym roku. To było spełnienie marzeń, ale nie zwieńczenie moich podróży. Wciąż pojawiają się kolejne wyzwania, pomysły, wartościowe rzeczy, którymi chcę się zająć" – pisał Marek Kamiński o swoim wyczynie.


  Posłuchaj

  ”Razem na biegun” - aud. Agnieszki Kozłowskiej. (PR, 18.11.2006) 19:23
  +
  Dodaj do playlisty

   

  Marek Kamiński jest polskim polarnikiem, podróżnikiem i przedsiębiorcą. Na koncie ma wiele wypraw polarnych i wysokogórskich, a także rejsy oceaniczne i eksploracje Afryki i Ameryki Południowej. "Przede mną nowe pomysły i wyzwania: kontynuowanie cyklu wypraw z rodziną »Z Polą przez Świat«, nauka kolejnych języków, następne podróże, kto wie, może wyprawa w kosmos…" - to najbliższe plany Marka Kamińskiego o których informuje na swojej stronie internetowej. 

  Zapraszamy do wysłuchania nagrań archiwalnych, w których Marek Kamiński opowiada o stawianiu celów i pokonywaniu nawet największych barier. 

  ah


  Polecane

  Wróć do strony głównej