Złoty radzi sobie nieco gorzej
W ostatnich dnia złoty radził sobie nieco gorzej, w relacji do euro chwilowo tracąc na wartości nawet ok. 4 grosze.
2018-01-12, 09:50
Posłuchaj
Pomimo, że Rada Polityki Pieniężnej po zakończonym w środę posiedzeniu decyzyjnym utrzymała bardzo łagodne nastawienie do polityki monetarnej NBP, to nie czynniki lokalne, a zmiany na rynkach bazowych stały za przeceną złotego, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Joanna Bachert, strateg rynku walutowego w PKO Banku Polskim.
Rynek rekonstrukcję rządu przyjął spokojnie
Jak dodaje ekspertka, prezentacja rządu premiera Mateusza Morawieckiego została przez rynek przyjęta spokojnie.
- Można powiedzieć, że wizerunkowo nawet trochę optymistycznie – podkreśla Joanna Bachert.
Brak perspektyw na szybkie podwyżki stóp procentowych
Chociaż nie było tego widać bezpośrednio po styczniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, to jednak brak perspektyw na szybkie podwyżki stóp procentowych w Polsce też nie sprzyja złotemu, tłumaczy ekspertka.
REKLAMA
- Bazując na ostatnim spowolnieniu dynamiki wzrostu inflacji, prezes NBP Adam Glapiński mówił, że w tym roku nie chce zacieśniać polityki monetarnej, dopuszczając nawet możliwość utrzymania niskich stóp również w 2019 roku. To złagodzenie retoryki wypowiedzi ogranicza oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych w IV kwartale 2018 r. nadal prognozowanej przez rynek. Niemniej pomimo ostatnich zmian złoty pozostaje relatywnie silny, utrzymując notowania euro poniżej 4,20 zł – podsumowuje Joanna Bachert.
Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, oprac. Anna Wiśniewska
REKLAMA