Organizacje pacjentów apelują o zwiększenie finansowania refundacji leków

„Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką do ustawy refundacyjnej, która umożliwiłaby zwiększenie budżetu refundacyjnego” – wynika z odpowiedzi resortu na grudniową petycję organizacji wspierających chorych zmagających się z nowotworami. O zmianach w refundacji mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia.

2018-01-25, 14:56

Organizacje pacjentów apelują o zwiększenie finansowania refundacji leków
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: flickr/The Smurf./CC

Posłuchaj

25.01.2018 Wojciech Wiśniewski: „Przepaść między tym co oferuje nauka, a tym co proponuje Ministerstwo Zdrowia jest spora”.
+
Dodaj do playlisty

„Resort zdrowia rozważa wprowadzenie przedziału wartości procentowych, na podstawie których wyliczana byłaby kwota środków przeznaczonych na refundację” - poinformował wiceminister Marcin Czech w piśmie do organizacji pacjenckich. Obecne przepisy określają tylko górny limit środków na refundację.

Zgodnie z prawem na refundację przeznacza się do 17 proc. środków, jakie NFZ ma na finansowanie świadczeń gwarantowanych. Jednak w ostatnich latach poziom ten nie przekroczył 16 proc.; w minionym roku było to 15,65 proc.

Według Wojciecha Wiśniewskiego najłatwiej jest oszczędzać na lekach. - W ciągu poprzednich kilkunastu miesięcy podjęto zdecydowanie więcej pozytywnych decyzji dla refundacji leków onkologicznych, niż przez wcześniejsze lata. Nasz niepokój wzbudził jednak plan finansowy NFZ, gdzie budżet funduszu rośnie, natomiast finansowanie leków w ramach budżetu nie rośnie. Na lekach najłatwiej się jak dotąd oszczędzało funduszowi, dlatego zwróciliśmy się z apelem do ministrów zdrowia i finansów z apelem, by skończyć z tą niedobra tradycją. Przepaść między tym co oferuje nauka, a tym co proponuje Ministerstwo Zdrowia jest spora. – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem eksperta zwiększenie finansowania mogłoby poprawić jakość świadczeń oferowanych pacjentom. – Ustawa określa 17 proc. budżetu NFZ jako pułap maksymalny refundacji, którego nie wolno przekroczyć. Po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej pojawiły się w praktyce wielomiliardowe oszczędności, które miały być przeznaczane na leki, które nie były wcześniej refundowane. Niestety tak się nie działo i pieniądze były przeznaczane na inne świadczenia medyczne. Jeden proc. budżetu to ponad miliard złotych każdego roku. Gdyby jedna trzecia z tego miliarda poszła na leczenie onkologiczne, to pacjenci dostaliby o wiele lepsze leki niż dzisiaj – wskazywał Wiśniewski.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________ 

REKLAMA

Data emisji: 25.01.2018

Godzina emisji: 13:43


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej