Światowy Dzień Chorego. Jakie mamy prawa?
11 lutego Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. W Polskim Radiu 24 o prawach przysługującym pacjentom, korzystającym z placówek zdrowia mówiła Marzanna Bieńkowska z biura Rzecznika Praw Pacjenta.
2018-02-11, 09:15
Posłuchaj
- Są to m.in. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zgodnych z aktualną wiedzą medyczną, prawo do informacji, wyrażania zgody, łagodzenia bólu, dokumentacji medycznej, opieki osoby bliskiej, czy opieki duszpasterskiej – wymieniała Marzanna Bieńkowska. - Wśród nich znajduje się również prawo do poszanowania intymności i godności w szczególności w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych – dodała ekspertka.
W relacje pacjent-personel medyczny powinno być wpisane wzajemne zrozumienie, rozmowa i informacja. – Pacjent zgłaszający się do lekarza o pomoc medyczną, musi zaufać specjaliście, a ten powinien przekazać szczegółowe informacje o stanie zdrowia i możliwych metodach diagnostycznych – zaznaczyła Marzanna Bieńkowska i stwierdziła, że najwięcej konfliktów ma miejsce w momencie, kiedy lekarz nie ma wystarczającego czasu, by przekazać wszystkie wiadomości pacjentowi. - Niemniej jednak, osoba chora powinna ich zażądać – powiedziała gość Polskiego Radia 24.
O wszystkich oprawach przysługujących pacjentowi, można się dowiedzieć dzwoniąc na bezpłatną infolinię Rzecznika Praw Pacjenta, pod numer 800-190-590, która czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 20.00
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca towarzyszą chorym i cierpiącym.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 11.02.18
Godzina emisji: 8.37
REKLAMA