Piasek bez koncesji. WUG nakłada kary

127 przypadków nielegalnej eksploatacji kopalin: głównie piasku, ale też np. żwiru czy kruszyw, zakończyło się w ubiegłym roku sankcjami nadzoru górniczego w postaci podwyższonych opłat – wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

2018-02-12, 11:44

Piasek bez koncesji. WUG nakłada kary
Aby wydobywać kopaliny – także te stosowane np. w budownictwie czy drogownictwie – potrzebna jest koncesja.Foto: PIXABAY

Na winnych nielegalnej eksploatacji kopalin nałożono w sumie ponad 28,3 mln zł podwyższonych opłat eksploatacyjnych. W większości spraw opłaty podwyższone są nakładane za wydobycie np. piasku bez wymaganej koncesji.

Potrzebna koncesja

Aby wydobywać kopaliny – także te stosowane np. w budownictwie czy drogownictwie – potrzebna jest koncesja. Legalnych wyrobisk jest w Polsce kilka tysięcy. Inspektorzy nadzoru górniczego wskazują jednak na dużą liczbę wyrobisk "dzikich", gdzie piasek, żwir czy inny surowiec jest eksploatowany niezgodnie z prawem, bez koncesji, a często także w sposób niebezpieczny.

Wnioski o sankcje

Podwyższone opłaty są nakładane za prowadzenie eksploatacji bez wymaganej koncesji (maksymalnie za pięć ostatnich lat) lub bez zatwierdzonego projektu robót geologicznych. Inspektorzy mogą też wnioskować o sankcje w przypadkach, kiedy eksploatacja piasku czy żwirów odbywa się z naruszeniem przepisów.

Urzędy górnicze najczęściej dowiadują się o podejrzeniu nielegalnej eksploatacji ze zgłoszeń osób fizycznych, policji, straży miejskiej i innych instytucji.

REKLAMA

PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej